Het zal geschieden telkenmale, als vastgesteld moet worden, welke voorwaarden 's Lands dienst zal aanbieden aan de abituriënten van de opleidingsscholen, die staan opgelicht te worden voor alle land aarden ter opleiding van krachten van gelijke bevoegdheid als de uitgezondenen. In de eerste plaats zal dit noodig zijn ten opzichte van het onderwijzend personeel. Aangezien de scheidingslijn tusschen inheemsche en geïmporteerde krachten nog niet vastgesteld is, dit dus ook nog niet geschiedde ten aanzien van de militaire betrekkingen, terwijl evenmin sprake is van de oprichting van militaire vakscholen voor alle landaarden ter opleiding van militaire krachten van gelijke bevoegheid als de uitgezonden krachten, zoo wil het mij voorkomen, dat deze kwestie los dient te staan van de aanhangige, het dus niet aangaat om be zwaren op te werpen tegen pogingen, die aangewend zijn met het doel gelijke bezoldiging te erlangen als de Europeesche collega's, vooral niet, waar in het door den Volksraad aangenomen 4de beginsel duidelijk is vastgelegd, dat de dienstvoorwaarden voor geïrporteerd personeel bepaald moeten worden naar de mogelijkheid personen naar Indië te trekken om het door inheemsche krachten gelaten tekort in 's Landsdienst aan te vullen, terwijl toch ernstig mag worden betwijfeld, dat deze laatste omstandigheid aanwezig is bij die diensten, waarop de bedoelde pogingen betrekking hebben, niemand wel zal kunnen beweren, dat Indië gebrek heeft aan menschenmateriaal, voor zoover dit het min dere personeel in het leger betreft, want dat anders ook wel gezegd zou kunnen worden, dat naar Indië Europeesche koelies en toekangs geïmporteerd moeten worden onder toekenning van tropentoelage. Daar komt bovendien bij, dat evenmin vastgesteld is, in welken vorm de meerwaarde moet worden toegekend, en een ieder het erover eens is, dat het verschil bij de toekenning zoomin mogelijk merkbaar mag zijn, wat van de verschillen, waarvan ten aanzien van de voorgestelde militaire bezoldigingen sprake is, niet gezegd kan worden. Trouwens, Mijnheer de Voorzitter, deze verschillen zijn niet zoo zeer gegrond op het onderscheid tusschen inheemsche en geïmpor teerde krachten, wat jammer genoeg de gegeven toelichting hier en daar ons anders wil doen gelooven, dan wel op het tijdelijk behoud van een bestaanden toestand om zonder scheiding van eens gegeven rechten den nieuwen toestand in te kunnen gaan Als ik den Regeeringsgemachtigde, Zijne Excellentie den legercom mandant, goed begrepen heb, dan zijn de rangen brigadier, korporaal 2e klasse en sergeant 2e klasse, die thans zulk een ingewikkeldheid vormen, bestemd om te verdwijnen, waardoor na het uitsterven van die rangen men den toestand verkrijgen zal, dat de rangen als volgt elkander opeenvolgen: soldaat 2e klasse, soldaat le klasse, (zonder de klasse), sergeant le klasse (met weglating eveneens van de klasse), en zoo vervolgens. Met de pseudo-rangen (zoo moet de sergeant 2e klasse op het oogenblik niet een echte sergeant vertegenwoordigen, evenmin als de korporaal 2e klasse een echte korporaal) zullen tegelijk de aan vullingstroepen moeten vervallen. 430

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 96