westelijke grens van het groothertogdom Luxemburg en de Maas, was. De operatieruimte moest zoo ver naar het oosten worden uit gestrekt, omdat het 3de Leger, dat oostelijk van het 4de Leger opereerde, slechts over èèn cavaleriedivisie beschikte en deze ten zuiden van Longwy niet gemist kon worden. De verkenning op grooten afstand had vastgesteld, dat zich Duitsche troepen noord van de Lesse verschansten, front naar het zuiden, wat tot de voor opgezette meening kan hebben geleid, dat de in België binnenge drongen Duitschers zich daar verdedigend zouden gedragen. Dat mocht echter niet beletten, de noodige aandacht te schenken aan de vanuit het oosten uit de streek Luxemburg-Wiltz 1) komende wegen, want men wist, dat reeds op 2 Augustus Luxemburg door de Duitsche troepen was bezet geworden In geen geval mocht een wegenknooppunt van het belang, als dat van Neufchateau, zonder blijvende bewaking worden gelaten. Konden de Fransche patrouilles niet tot daar doordringen, of werden zij van daar verdreven, dan moest met geweld getracht worden, den. toestand aldaar op te helderen. Dat is niet geschiedwant anders zou het niet mogelijk geweest zijn, dat Duitsche troepen zich nagenoeg een week lang in Neuf chateau ophouden, en dan naar het westen afmarcheeren, zonder dat het ter kennis van de Franschen is gekomen, Het mislukken van de verkenning op grooten afstand is echter in geenen deele een reden tot verontschuldiging voor den Cdt. van een zelfstandige colonne. Zeer zeker was de aan de 5de brigade toebedeelde cavalerie te zwak, wellicht ook wat kwaliteit betreft, ongeschikt voor vérstrekkende verkenning. Had men onvoldoende ruiters, dan kon men wielrijderpatrouilles gebruiken, en zelfs als dat niet ging, infanterieofficierspatrouilles uitzenden. In geen geval mocht men echter rusten, v.oor men tot minstens op kanonschots afstand volkomen over den toestand was ingelicht. De sprongen, welke de verkenning achtereenvolgens te bereiken had, waren door het terrein bepaald Stond de voorhoede dan moest de verkenning bereikt bij Gerouville hebben Jamoigne-Les Bulles bij Jamoignes-Les omtrek van Suxy. Bulles bij Suxy Grapfontaine-Montplainchamp. bij boschrand zuid Hoogterug noord van Neufchateau. van Grapfontaine (1) 40 K.M. oost van Neufchateau. SI. 347

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 9