Intusschen was nu ook 111/103 aangekomen en werd dit bataljon in het gevecht geworpen in de richting van Saint-Léger, uit welke richting nu ook zwaar vuur was ontvangen. Weldra was het vuur zoo hevig, dat de cavalerie zich terugtrok in een sloot langs den spoorweg. Te 4.30 v. was de voorhoede met haar spits uit Ruette gede- boucheerd. Ter beveiliging van zijn flanken zond de divisiecommandant gedurende den marsch naar Ethe achtereenvolgens uit één bataljon naar Bleid, dat tevens de verbinding met het 5de korps moest opnemen, en één ten noorden van Ethe, het eerste bataljon kwam niet te bestemder plaatse, schijnt verdwaald te zijn. De marsch der divisie geschiedde uiterst langzaam, totdat de divisiecommandant bevel zond sneller door te marcheeren, daar men men met eene snelheid van 2 K.M. per uur het aangegeven doel nimmer zou bereiken. Tegen 7 v. ontving de voorhoedecommandant het eerste bericht van den commandant van het 14de regiment huzaren, vermeldende de ontmoeting met de Duitsche cavalerie; het bericht was te 6.45 v. afgezonden. Tusschen 7.30 v. en 8 v. werd een tweede bericht ontvangen, aangevende de handelingen van 111/103. Op dit oogenblik bevond zich de hoofdtroep der voorhoede bij den Oostelijk- n uitgang van Ethe. Bij het deboucheeren werd de hoofdtroep uit noordelijke richting bevuurd de mist belette voldoende waarneming. Tegenover dezen vijand werd één bataljon ontwikkeld, terwijl al zeer spoedig ook in oostelijke richting moest worden ontwikkeld. Te 83J v. was de geheele voorhoede in zwaar gevecht, 2 bataljons langs den spoorweg met het front naar het Noorden, 1 bataljon met het front naar het Oosten, aansluitende aan het zich hier reeds bevindende bataljon van het verkenningsdetachement; voorts de compagnie genietroepen opgesteld Zuid van den weg. De volgende vragen dringen zich opkon de comdt. van het verkenningsdetachement niet eerder bericht zenden van het gevecht van zijn troepen Was er geen aanleiding voor den voorhoedecomdt om reeds eerder naar het oosten af te buigen, althans met een deel der voorhoede Jammer, dat de beschrijving van het gevecht niet wat meer gedetailleerd is. Gedurende dit gevecht beproefde het 14de regiment huzaren tweemalen een aanval in verspreide orde op den vijand ten noorden van den spoorweg; beide aanvallen werden met groote verliezen 486

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 36