Generaal de Treutinian gaf aan kolonel Farret last om onmid dellijk tot steun der voorhoede in de richting Ethe en Latour aan te vallen. Vervolgens liet hij kolonel Lacotte zoeken, die echter niet te vinden was, en zond hij ordonnansen uit om bevelen over te brengen tot het onmiddellijk staken van den terugtocht. De chef van den staf gaf aan een ten noordwesten van Ruette in stelling staande afdeeling van het 26ste regiment artillerie last het vuur te openen, terwijl hij voorts beproefde op den weg van Goméry naar Ruette alle vluchtelingen te verzamelen. Het schijnt, dat kolonel Lacotte, die geen verbinding met den A.8. kon krijgen en dien hij dus niet op de hoogte van den toestand kon brengen, den last gaf tot den terugtocht welke last blijkbaar niet alle troepen gold in verband met de bedreiging van zijn rechterflank van uit Bleid door Duitsche troepen, welke van daaruit eveneens de oostwaarts van de 7de divisie strijdende 9de divisie bedreigden, welke divisie den last had gekregen het front Gorcy (niet inbegrepen) Signeulx in de algemeene richting Saint-Poncré Baraway Gennevoux aan te vallen, maar waarvan de linkervleugel bij Signeulx tot staan werd gebracht en van uit Bleid ernstie bedreigd. s Generaal de Treutinian begaf zich, na de bovenaangegeven bevelen te hebben uitgevaardigd, naar de artillerie der hoofdmacht, die naar Latour was uitgeweken en zich daar had opgesteld, nadat vergeefs naar stellingen zou zijn gezocht, en bij Latour nu op nadere bevelen wachtende, „recevant des abus sans les rendre" (Hanotaux, naar Lintier: Mapièce), Op last van den divisiecommandant openden nu deze batterijen het vuur op Duitsche tirailleurliniën, die zuidoost van Belmont verschenen en het 101ste regiment bedreigden de Duitschers waren genoodzaakt zich een weinig terug te trekken. Het 101ste regiment trok, na verschillende vergeefsche pogingen te hebben gedaan tot het uitvoeren van den gegeven last, toen be richt werd ontvangen, dat de 9de divisie terugtrok, waardoor de rechterflank der 7de divisie geheel ontbloot werd. De voorhoede hield tegen alle aanvallen stand Te 8 n., tegen het invallen der duisternis nam den Generaal Félineau, die van den divisiecommandant geen bericht meer had gekregen omtrent hem te verleenen steun en die ook geen steun zag opdagen, aan, dat zijn opdracht vervuld was en gaf hij bevel terug te trekken. De te rugtocht slaagde, begunstigd door de duisternis, volkomende Duit schers schijnen hem niet bemerkt te hebben en hebben de voorhoede 489 1. M. T. 31, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 39