Een Rand Dan Defensie. Gedurende de openbare behandeling in den Volksraad van het voorontwerp eener regeling van den dienstplicht voor Inlanders en daarmede gelijkgestelden kwam ook de instelling van een Raad van Defensie ter sprake en wel het eerst in de rede van den Heer Bergmeijer op 14 Jan. j.l. De Heer Bergmeijer betoogdetoen.dat een Raad van Defensie niet kan uitblijven en dat deze raad „moet uitmaken, op welke wijze Indië zal worden verdedigd, en, ook in verband met de Regeering en de Volksvertegenwoordigers, zal vaststellen, hoeveel millioen in eens en per jaar daarvoor zal kunnen worden uitgegeven." Eerst dan zouden wij, volgens den spreker, kunnen zien, wat wij voor het geld kunnen krijgen en hoe wij het op de meest economische wijze kunnen besteden. De opvatting, welke de Heer Bergmeijer blijkens het bovenstaande van den werkkring van een Raad van Defensie heeft, vond geen bevestiging in de motie, welke den !5den Jan. binnenkwam. Deze motie noodigde de Regeering uit ten spoedigste een Raad van Defensie in te stellen en bij dezen raad een volledige organisatie onzer weermacht aanhangig te maken: het definitieve ontwerp zou eerst dan in beraad worden genomen, wanneer het advies van den Raad van Defensie aan den Volksraad zou zijn medegedeeld. Hieruit blijkt, dat de onderteekenaars dezer motie, w. o. de Heer Bergmeijer, zich een Raad van Defensie als een adviseerend lichaam dachten, dus niet als een college, dat uitmaakt, hoe de verdediging geschie den zal, zooals het christelijk-ethische lid den dag te voren verlangde. Had de Regeeringsgemachiigde wellicht een voorgevoel van deze verandering in de omschrijving van de taak van een Raad van De fensie, toen hij, nog vóór de motie door den Voorzitter aangekondigd en voorgelezen werd, in zijn beantwoording van de sprekers in eersten termijn verklaarde niet te weten, of de Heer Bergmeijer zich wel voldoende rekenschap gegeven had van het wezen van een Raad van Defensie, voordat hij zijn meening daarover ten beste gaf? „Uitmaken" is iets anders dan „adviseeren", al laat men het „vaststellen" gebeuren in verband met Regeering en Volksvertegen- 492

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 42