het advies van den Volksraad ten aanzien van de begrooting en het opleggen van persoonlijke militaire lasten aan de ingezetenen van Ned.-lndië voor de Indische Regeering verplichtend stelt. Ten aanzien van de begrooting heeft het advies van den Volksraad een bijzondere beteekenis, omdat, biijkens Art. 4 van de comptabi liteitswet, de Gouverneur-Generaal de begrooting voorloopig vast stelt overeenkomstig het gevoelen van den Volksraad. Hierdoor kan de Volksraad rechtstreeks invloed uitoefenen op het „voorloopig" beramen van militaire maatregelen, die altijd geld en dikwijls veel geld kosten en dus op de begrooting verschijnen Evenals de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging is de Volksraad een politiek lichaam, maar daarmede houdt de overeenkomst met den toestand in Nederland op. Immers, de Indische Regeering ls niet voortgekomen uit een bepaalden politieken toestand, die in Ne derland wel, zoodat daar de ontwerpen van wet, door de Uitvoe rende Macht ingediend, als regel sterk onder den invloed van de politiek staan. Het advies van den Raad van Defensie dient als tegenwicht daartegen. Met de voorstellen der Indische Regeering is het een ander geval, al zal zij zich meermalen op grond van over wegingen van verschillenden aard verplicht achten de op het De partement van Oorlog uitgewerkte voorstellen te veranderen, alvo rens ze bij den Volksraad in te dienen. Maar zal zij er daarom voor te vinden zijn naast haar eigen voorstellen aan den Volksraad over te leggen het advies van een zuiver militair-wetenschappelijk lichaam Zoo ja, dan zou men bij de samenstelling van dat lichaam moeten rekenen op het volgende: ln Indië is het Hoofd van het Departement van Oorlog uitsluitend een militaire vakman, geenszins een staatsman, zooals het Hoofd van het Departement van Oorlog te 's-Gravenhage, die lid is van een kabinet, dat uit een zekere politieke constellatie geboren is. Daaruit volgt al dadelijk, dat het Hoofd van het Departement van Oorlog hier uiteraard als lid, tevens voorzitter, zitting zou moeten nemen in een Indischen Raad van Defensie. Maar nu zou het een zonderlinge vertooning geven, wanneer die Raad van De fensie een advies uitbracht, afwijkende van de meening van het Hoofd van het Departement van Oorlog en die vertooning zou te zonderlinger zijn, omdat voor het lidmaatschap van een Raad van Defensie eigenlijk alleen beschikbaar zijn de vier territoriale bevel- heboers op Java, de inspecteurs der wapens en diensten en de chef van den generalen staf, waarvan laatstgenoemden tevens afdeelings- chefs van het departement zijn en als zoodanig dagelijks werken 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 57