eerder een zekere gisting ook onder de inheemsche intellectueelen veroorzaakt En zoo worden, evenals in Nederland en elders, de belangrijke militaire vraagstukken door verschillende politieke brillen bekeken, zien sommige voormannen der Inlandsche bevolking in land- en zeemacht alleen een werktuig van het zondig kapitalisme, terwijl juist velen dier gesmade kapitalisten in het organiseeren van een weermacht tegen een buitenlandschen vijand alleen een aanslag op hun beurs, of, nog tragischer 1 wapening van het volk tegen hun belangen zien. Anderen, w.o. ook geboren Nederlanders, vinden verdediging tegen een buitenlandschen vijand volmaakt onnoodig, omdat, volgens hen, het welzijn der inheemsche bevolking niet gebaat is met handhaving van het bestaande gezag, enz., enz. Het is duidelijk, dat naast dergelijke overwegingen, waarbij sentiment vaak een groote rol speelt, voorlichting door deskundigen onmisbaar is en deze voorlichting kan de Regeeringsgemachtigde, die de militaire voorstellen in den Volksraad komt toelichten, wel geven, maar de behandeling van het onderwerp, zoowel in de afdeelingen als in de openbare vergadering, zal in degelijkheid winnen, wanneer althans eenige leden, die bijzondere belangstelling in het onderwerp stellen, de zaak te voren onder deskundige voor lichting hebben kunnen bestudeeren. De Volksraad heeft reeds in vele gevallen de noodzakelijkheid gevoeld om een onderwerp onder deskundige voorlichting te doen bestudeeren, alvorens het in de afdeelingen in behandeling te nemendit geschiedde dan door de z.g. schakelcommissie of door een daartoe benoemde commissie van voorbereiding, welke met een vertegenwoordiger der Regeering de zaak in studie nam en daar over aan den Volksraad verslag uitbracht. De behandeling van twee belangrijke militaire ontwerpen, n.l. het voorontwerp op de invoering van dienstplicht onder de inheemsche bevolking en de onderdeden der aanvullingsbegrooting voor 1920 betreffende de militaire bezoldigingen en pensioenen, werden op deze wijze voor bereid. Het ligt m i. voor de hand om door bestendiging van deze werkwijze te komen tot een nuttig contact tusschen het militaire organisme en het algemeene staatswezen, d.w.z. een Raad van Defensie samen te stellen uit eenige leden van den Volksraad en tot land- en zeemacht behoorende deskundigen. Het is duidelijk, dat de vergaderingen van een dergelijk college, mits goed geleid, naar beide zijden een gunstigen invloed kunnen uitoefenende informeele besprekingen, waartoe die vergaderingen aanleiding geven, zullen menig misverstand uit den weg ruimen, 510

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 60