Een en ander ouer de 3apansche weermacht gedurende het jaar 1919. 1. De leger- en ülootpolitiek der regeering. Toen op het einde van September 1918 het kabinet-Hara de re geering overnam van het kabinet-Terauchi, was de ontwerp-be- grooting voor het dienstjaar 1919-1920 reeds vastgesteld; de aan vragen voor de vloot ondervonden daardoor geen wijzigingen, aan gezien de minister van marine in het nieuwe kabinet overging, doch ook de nieuw opgetreden minister van oorlog kon geene aanzienlijke wijzigingen meer aanbrengen in het ontwerp voor zijn departement, zoodat uit de begrooting voor het dienstjaar 1919-1920 vooralsnog geen klaar beeld kon worden gevormd omtrent de leger- en vloot- poütiek der nieuwe regeering. De begrootingen van oorlog en van marine werden zonder ernsti- gen tegenstand door de beide deelen van den Rijksdag aangenomen. Hoewel de begrooting van oorlog ongeveer 30 milioen yen aan ge wone en buitengewone uitgaven meer bedroeg dan die van het vo rige jaar, vroeg zij geen groote bedragen aan voor nieuwe onderne mingen. De verhooging was voor een groot deel het gevolg van verbetering der bezoldigingen, verhooging van menagegelden en van de stijging van de prijzen voor levensmiddelen en fourages en van grondstoffen. Tevens is de verhooging het gevolg van vermeerderde bedragen op eenige posten voor een aantal komende jaren vastge steld. Ook de marine vroeg na de haar in de vorige zitting toe gestane gelden voor den aanbouw van de noodige schepen om te komen tot eene sterkte van 8 slagschepen en 6 slagkruisers in eer ste linie, geen aanzienlijke bedragen voor nieuwe ondernemingen aan. De ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1920 - 1921 geeft thans echter voldoende aanwijzingen voor de door het huidige kabinet te volgen politiek ten opzichte van de landsverdediging en toont aan, dat, toen de minister-president destijds in zijne beginselverklaring de versterking der defensie als eerste punt op zijn programma plaat ste, het geheele kabinet eensgezind was in zijn voornemen hiervoor aanzienlijke bedragen aan te vragen. 512

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 62