en Haruna; in aanbouw zijn de slagschepen Nagato en Mutsu (1): een nieuw slagschip, de Tosa is in Februari 1920 op de Mitsubishi werf te Nagasaki op stapel gezet, een ander, de Kaga, in Maart op de Kawasaki-werf te Kobe Niet alleen de begrootingen van oorlog en van marine zagen een aanmerkelijk hooger eindcijfer: de geheele begrooting is toch bijna 384 millioen yen meer dan die van het vorige jaar, hoofdzakelijk als gevolg van de algemeene prijsstijging en de o.a. daardoor noodig geworden verbetering in de bezoldigingen der ambtenaren. Tot het bestrijden der verhoogde uitgaven zullen de inkomstenbelasting en de accijns op de saké worden verhoogd; hieruit denkt de regeering respectievelijk 78 millioen en 57 millioen yen meer te kunnen put ten; instede van de oorlogswinstbelasting, welke komt te vervallen, wordt bedoeld een soort vermogensaanwasbelasting in te voeren, waaruit de regeering 60 millioen yen denkt te kunnen betrekken verder wordt gerekend op eene vermeerdering van ICO millioen yen; op de gewone inkomsten zal het bedrag van 50 millioen yen, uitgetrokken tot delging van buitenlandsche schuld vervallen, terwijl verder nog de verhooging van binnenlandsch briefport en telegram tarief op het programma staan. Ernstige tegenstand tegen de begrootings- en belastingsvoorstellen staat het huidige ministerie niet te wachtenmen is algemeen doordrongen van de noodzakelijkheid nog ernstiger dan voor- en tijdens den oorlog voort te gaan de landsverdediging te versterken. 2. De incloed pan het herstel uan den Drede op Sapan's handel en nijnerheid en op den algemeenen binnenlandschen toestand. Was de geheele Europeesche oorlog slechts populair bij de Japan- sche bevolking, voorzoover hij groote winsten voor dit veraf gelegen land met zich medebracht en handel, nijverheid en scheepvaart tot voorheen ongekenden bloei opvoerde, het vrij onverwachte beëin digen werd met weinig geestdrift begroet en men heeft schertsen derwijze dit einde, Japan betreffende, aangeduid als het „uitbreken (1) Naar vernomen wordt, zullen deze bewapend worden met 8 kanon nen van 16 inch; deze zijn reeds aangemaakt: voor de helft in de marine- werkplaatsen te Kure, voor de helft in de fabrieken te Muroran. Met deze kanonnen zal Japan slagschepen bezitten met de zwaarste bewapening; de Engelsche marine heeft toch als zwaar geschut 12 en 15 inch kanon nen, de Amerikaansche 14 inch kanonnen. Het plan zou bes taan de nieuw te bouwen schepen te bewapenen met 20 inch kanonnen. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 67