Uit de Pers. Het communistische gevaar in het Oosten. Weenen, 8 Februari. Officieren, die de laatste weken uit Rusland zijn teruggekeerd en er gevechten hadden bijgewoond, melden, dat het roode sowjet- leger thans uitstekend is gedisciplineerd. De soldatenraden en volks commissarissen in het leger zijn reeds lang afgeschaft, en als voor heen worden de troepen door officieren van het oude Russische regime aangevoerd, die de militaire tucht streng handhaven. Daar bij komt dat de revolutionnaire militaire raad, die onder voorzit terschap van Trotzky te Serpoechof bij Moskou zetelt, uitstekend voor het leger zorgt. De soldaat wordt niet alleen goed betaald en gevoed, docht ook aan munitie en ander oorlogsmateriaal heeft het leger geen gebrek Of het waar is, dat de Russische arbeiders uit eigen beweging weer meer dan 8 uur per dag werken, zooals onlangs uit Moskou werd gemeld, blijve in het middeneen feit is het, dat de Putilofwerken en de fabrieken en mijnen van het Do- netsgebied dag en nacht en ook Zondags in bedrijf zijn om aan het leger te kunnen leveren, wat het noodig heeft. Het gerucht dat het sowjetleger, 't welk eenige dagen geleden Odessa heroverde, ook reeds voor Brody en Tarnopol staat, ïswel is waar nog niet bevestigd, doch dat neemt niet weg, dat op het oogenblik een goed geoefend en gedisciplineerd leger van bijna 1 millioen bajonetten gereed staat om ter verwezenlijking van de wereldrevolutie naar het westen op te rukken. Een officier van den generalen staf van het Russische leger, thans met verlof te Weenen, deelt in Neue Tag het een en ander omtrent de opstelling van het leger mede. Het noordelijk front, onder bevel van generaal Gitis, bestaat uit het 6e leger, sterk 32,000 man, onder generaal Klimbofski en het Moermanleger sterk 30,000 man. Het zuidelijk front dat zich uitstrekt van de Dnepr tot de Kaspische zee en 146,000 bajonetten telt, bestaat uit het 8e, 9e, 10e, 11e, en 13e leger onder- het opperbevel van generaal Parski. Het oostelijk front is 400,000 man sterk, en bestaat uit het le, 2e, 3e, 4e en 5e leger en de afdeelingen in Turkestan onder bevel van generaal Kolegajef. Het westelijk front, onder bevel van generaal Znessojef, telt 180,000 man, en bestaat van het noorden naar het zuiden - uit de legergroep Olo- netz, het 7e, 15e, 16 en 12e leger; chef van den generalen staf is ge neraal Nowikof Uit deze samenstelling blijkt, dat het sowjetleger op het oogenbhk ongeveer 800,000 man sterk is, en de vraag is zeker niet van belang 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 74