Verplichte krijgsdienst in de Straits Settlements. In Jan j.l. bracht het officiëele nieuwsblad der Straits Settlements een ontwerp ordonantie op den verplichten krijgsdienst. Uit de toe lichting blijkt, dat het de bedoeling is een weermacht te vormen bestemd zoowel voor handhaving van orde en rust als tegen een aanval van buiten. Tot deze weermacht zullen behooren: 1. Alle mannelijke Eur. Britsche onderdanen van 18 tot 41 jaar oud, 2. Niet Eur. Britsche onderdanen, behoorende tot een vrijwilligers korps en niet ouder dan 41 jaar, 3. Bovendien alle personen, die zich voor den dienst aanmelden en aangenomen worden. De oefeningstijden zullen niet langer zijn dan die voorgeschreven in de „Territorial and Reserve Forces Act" van 1907, welke wet voor de z.g. territoriale troepen in het moederland per jaar voor schrijft 20 oefeningen, 1 schietcursus en een kamptijd van 14 dagen; voor de reserve 12 oefeningen en 1 schietcursus. Den 8sten Maart werd het ontwerp door den Wetgevenden Raad in tweede lezing aangenomen met 13 tegen 3 stemmen, hetgeen niet belette, dat de „Straits Times" van 10 Maart er volstrekt niet over te spreken bleek. De derde lezing moet plaats hebben. Hierbij zij in herinnering gebracht, dat in de Straits Settlements altijd aanwezig zijn eenige korpsen van het Britsch-Indische en van het Britsche Leger, z g. Regulars. Naar de „Straits Budget". Afschaffing van den verplichten krijgsdienst in Denemarken. Volgens het „Journal of the Royal United Service Institution" van Mei 1919, blz. 348, diende de Minister van Landsverdediging in Denemarken den 22sten Nov 1918 een wetsontwerp in met de strek king het vestingstelsel en het bestaande stelsel van legervorming af te schaffen en op te richten een kleine grenspolitiemacht, te vormen door vrijwillige dienstneming. Voor de beslissing zou op het sluiten van den vrede worden gewacht. Hoewel de vrede ondertusschen gesloten en geratificeerd is, schijnt nog geen beslissing gevallen te zijn. De N.Rott.C., Mail-Editie van 28 Febr. 1920, meldt n.l. het volgende: De parlementaire commissie, die in Denemarken de hervorming van het leger onderzoekt, houdt zich thans bezig met de vraag, of de dienstplicht niet zal kunnen worden afgeschaft, om plaats te maken voor een huurlingenleger. Er werd een sub-commissie be noemd om deze zaak te onderzoeken. Militaire deskundigen zullen aan de werkzaamheden van deze sub-commissie deelnemen. 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 81