Om de zeewegen open te houden kan men en hier put schrijver blijkbaar uit Mahan uit twee methodes kiezen. Men zoekt den vijand op en vernietigt hem, dan wel men patrouilleert langs de verschil lende zeewegen en beschermt die De eerste methode is natuurlijk de beste, als zijn de afdoende. Sedert de duikboot opgetreden is, moet men beide methodes combineeren, wat de Britsche vloot dan ook sedert 1917 gedaan heeft. Schrijver wenscht daarom in de toekomst; a. een kleine, maar goed uitgeruste en sterke vloot, die snel vermeerderd kan worden in geval van nood, bestaande uit de slagvloot en de mobiele eskaders. b. loca e verdedigingsmiddelen in de verschillende Dominions, gesteund door mobiele eskaders, c. hulpdiensten, die bij het uitbreken van den oorlog snel worden in dienst gesteld, d. een werkzame staf, die studeert en het verband tusschen de verschillende deelen verzekert, e. goed overwogen plannen en voorbereidingen om de strijdmiddelen snel uit te kunnen breiden, o. a. met tal van hulpschepen zonder de handelsvloot te desorganiseeren, dat men door studie het karakter van een toekomstigen oorlog zal vermogen te voorzien. Journal of the United States Artillery, Jan. 1920. Uit een artikel over nauwkeurig inschieten met schokprojectielen der zware artillerie (19 tot 40 cM.) (Percussion Adjustment Precision of Heavy Artillery Fire) door Colonel Cullen teekenen wij aan, dat hij onder de oorzaken der spreiding, waarvan de aanleiding in den vuurg mond gezocht moet worden, noemt, de uitslijting van de ziel, als gevol waarvan de trefkans afneemt. B ijkens de oorlogservaring ontstaat deze uitslijting door wrijving van het projectiel en door uitbranding. Om de eerste tegen te gaan moeten de projectielen altijd nauwgezet gere/nigd worden vóór het laden. In Frankrijk smeert men de banden "met olie in, terwijl men zorg draagt alle vuurmonden eener zelfde batterij ongeveer evenveel te laten vuren om gelijke slijtage te krij gen. Een ander euvel is de koperafzetting in de ziel. Deze moet ook nauwgezet gereinigd worden, terwijl men goede resultaten schijnt gehad te hebben door de banden der projectielen in te sme ren met een mengsel van grafiet en hard vet. Bij de geallieerden bleek, dat die koperafzetting niet alleen de spreiding sterk beïn vloedde, maar boven een zekeren graad zelfs het leven der bedie ning bedreigde; vooral bij het schieten met zeer gevoelige buizen. Aangaande waarneming uit vliegtuigen merkt hij op, dat deze 4 tot 6 uur in de lucht kunnen blijven. Op dezen tijd heeft de vijan delijke luchtactie veel invloed, omdat de waarnemingsvliegtuigen niet tot de snelste behooren. Het inschieten moet daarom snel ver- loopen. Volgende salvo's worden op teekens van het vliegtuig af gevuurd. Ballons kunnen tot 1000 a 1200 M. stijgen, doch moeten £46

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 96