minstens 5 a 6 K. M. van den vijand afblijven. Vuur op groote afstanden is uit ballons daarom moeilijk te leiden. Aanbeveling verdient het 2 ballons te bezigen 9 a 10 K.M. uit elkaar. Ook trachtte men de geluidpeiling (soundranging) te benutten bij het inschieten. Aanvankelijk ingevoerd om doelen te bepalen, bleek ir.en daarbij zulke schitterende resultaten te bereiken, dat men bij de vijandelijke batterijen „eeluidcamouflage" moest toepassen om te beletten gevonden te worden. Hoewel deze methode nog belang rijk verbeterd kan worden, acht Schrijver haar nog niet vo'doende betrouwbaar om benut te worden bij het inschieten van zwaar geschut. Het volgende artikel is geheel aan „Flash and Sound Ranging (licht en geluidpeiling) gewijd. Deze diensten werden eerst uitgeoe fend door de genie; Schrijver gelooft echter, dat ze onder de artil lerie thuis behooren. De eerste soort peiling kent onze artillerie reeds lang. De geallieerden pasten haar niet anders toe. De ge luidpeiling heeft zich eerst gedurende den oorlog sterk ontwikkeld. in het kort komt deze methode hierop neer, dat men-bijvoorkeur op hoogere terreingedeelten—op onderlinge afstanden van ongeveer 1 K M. een reeks van naar den vijand front makende microfonen opstelt, die verbonden zijn met, in een station opgestelde, galvano meters. Deze laatste 'teekenen hun uitslagen (zoodra de microfoon in trilling komt en dus de stroom gesloten wordt) aan op een zelf den band, welke met een snelheid van ongeveer 25 cM per secon de wordt voortbewogen. De band is gewoonlijk lichtgevoelig. Ter wijl hij afloopt, wordt daarop tevens een tijdschaal gefotografeerd. Op den verderen weg wordt de band ontwikkeld, gefixeerd en ge droogd. Hij komt dus gebruiksklaar uit het toestel. Uit de aantee- keningen van 2 of meer microfonen van een zelfde schot kan men niet alleen de plaats van den vuurmond binnen 5 minuten bepalen tot op 10 a 20 M. nauwkeurig, doch tevens de snelheid van het projectiel en daaruit, met de reeds bekende gegevens omtrent 'svijands geschut, ook het kaliber. Dit komt, omdat de band niet alleen den knal van het schot registreert, doch ook den luchtstoot van het projectiel en het springen daarvan. In tegenstelling met den vorigen schrijver zegt deze, die tijdens den oorlog een studiereis langs het front voor dit doei gemaakt heeft, dat ook voor het inschieten de geluidpeiling goed bruikbaar is, vooral, als de beschoten batterij óók vuurt, omdat dan alle cor recties voor barometerstand en windsnelheid en richting verwaar loosd kunnen worden. Technik und Wehrmacht (vroeger Kriegstechnische Zeitschrift), No. 11 en 12. in een artikel getiteld „Die Allgemeintechnik und ihre Organisa tion im Weltkriege" breekt Oberleutenant Boethke een lans voor een betere organisatie der technische diensten in het leger. Hoewel het Duitsche leger op velerlei gebied zelfs aan een „Uberorganisation" geleden heeft, was zulks op technisch gebied allerminst het geval. De reden hiervan moet worden gezocht in het feit, dat niemand ooit 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 97