een oorlog vermoed heeft, die zoolang zou duren, en evenmin, dat deze oorlog geheel in een stellingoorlog zou ontaarden, hoewel toch reeds de Russisch-Japansche oorlog, zoowel als de jongste Balkan oorlog, vingerwijzingen in deze richting gaven. Evenzeer is echter de groote invloed, dien de techniek op den oorlog hebben moest, niet tijdig onderkend. Schrijver haalt dan eenige gevallen aan, waarin een technische organisatie hoog noodig is gebleken. In de eerste plaais de wegen Dat deze een groote rol zouden spelen, daarover bestond geen twijfel, maar men kende ze slechts uit den snel voortijlenden bewegingsoorlog en niemand dacht eraan, dat zij bij een stellingoorlog in minder dan geen tijd absoluut ver nield zouden zijn door het overmatige verkeer. Thans heeft men de volgende ervaring opgedaan 1. Tot instandhouding der wegen had reeds van te voren een stelselmatige verdeeling en indeeling moeten plaats hebben, waar bij op smalle alleen verkeer in één richting toegelaten en op slechte geen verkeer, vóór de weg afdoende hersteld was. 2 Men moet de wegen herstellen vóór ze defect geraken Daarvoor is personeel, materieel en vervoermiddelen noodig. Begint men op het juiste oogenblik, dan is niet veel noodig; wej, als men dit verzuimt. 3. Dit hersteiltn mag zelfs niet onderbroken worden, wanneer alles noodig is voor munitie-en levensmiddelenopvoer. Wordt de weg on bruikbaar, dan is het tegelijk uit met den opvoer van legerbehoeften. 4. Een onafscheidbaar onderdeel van een verded'gende stelling is een goed wegennet met dwarsverbindingen. Zonder dit was een stelling onverded gbaar. 5. 1 ot de voorbereidingen voor een offensief behoort het gereed maken van een uitgebreid wegennet. 6. Om onnoodigen arbeid te voorkomen had bij de inrichting van munitie- en andere depots meer rekening moeten worden gehouden met bestaande wegen. 7. De noodzakt lijkheid moet goed worden overwogen, aleer men tot den aanleg van nieuwe wegen overgaat 8. De wegenaanleg-fo mati,s moet men zoolang mogelijk in de zelfde streek laten. Aileen op den langen duur kunnen ze goed werk leveren. Overwogen is geworden om aan de motortroepen het onderhoud der wegen op te dragen. Een bezwaar hiertegen is, dat deze troe pen niet van alle wegen achter het front gebruik maken en deze niet-gebruikte wegen natuur ijk stitfkinderen worden De afdeelingen, aan wie het onderhoud der wegen is opgedragen, moeten ook het beheer en de exploitatie der bronnen, welke de materialen leveren, op zich nemen. In het Duitsche leger, waar ie dereen overal maar weghaalde, wat hij noodig had, schijnt op dit gebied weinig economisch te zijn gewerkt. Het ergst schijnen de zoogenaamde Sammelkompagnien te hebben gezondigd. Deze hadden alleen tot opdracht koper en messing te verzamelen en hebben daarbij tallooze machines vernield, die later voor andere technische afdeelingen met voordeel gebruikt hadden kunnen worden. Een centraal technisch orgaan bleek hier noodig. 548

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 98