Uit buïtenlondsctie militaire tijdschriften. United Service Magazine, April 1920 Totdat in 1918 de Duitsche vloot zich bij Scapa-Flow in handen der Engelschen stelde, is Groot-Brittan je verplicht geweest het grootste deel van zijn zeestrijdmacht vereenigd te houden in de Noord-Zee, betoogt Charles Stuart-Linton in Sea Power in the Pacific", ten einde de heerschappij ter zee te handhaven tegenover de zich snel ontwikkelende Duitsche vloot. Daarbij moest de zorg voor de Mid- dellandsche Zee worden overgelaten aan de Fransche vloot, en werd met Japan tegen het jaar 1900 het bekende bondgenootschap aangegaan ten einde de Britsche belangen in den Stillen Oceaan te beschermen. Dit bondgenootschap is nooit in den smaak geweest van de Dominions, speciaal van Australië, Nieuw-Zeeland en Cana da. Deze wenschten een Britsche vloot in den Slillen Oceaan, niet begrijpende, dat toenmaals hun belangen het best verdedigd konden worden in de Noord Zee. Toenmaals, want thans is de situatie ten eenenmale veranderd. Thans kunnen de deelen van het Empire, grenzende aan den Stillen Oceaan, niet meer in Europeesche zeeën worden verdedigd, het ver drag met Japan zal niet meer worden vernieuwd, want hoewel schrijver hoopt, dat de relaties met dat rijk goed zullen blijven het heeft zich zoodanig ontwikkeld, dat "we must regard that empire with its fleet as a potential foe". Het feit, dat Japan een van de vijf groote wereldmogendheden is geworden na den Russisch-Japanschen oorlog, alsmede de agressie ve politiek van dat rijk tegen China, doen den schrijver vreezen, dat daaruit een toekomstig gevaar voor het Britsche Rijk zal ont staan. De moeilijkheden zullen vermoedelijk ontstaan uit de Exclusion Acts, die Australië en Canada beschermen tegen Japansche immi gratie. China heeft daartegen reeds gereageerd wat Amerika be treft door een boycott van Amerikaansche goederen, en het is niet onwaarschijnlijk, dat ook Japan in de toekomst voor de rech ten van zijn onderdanen zal opkomen, en dat China dit land daar bij zal steunen, als het moet met Chineesche krachten onder Ja pansche officieren. En aangezien het in strijd met de belangen van Australië zou zijn, als een Angel-Saksische gemeenschap, om de exclusion acts in te trekken en de Britsche regeering onmachtig zou zijn hierop aan te dringen, zou een oorlog met Japan niet onmogelijk zijn. Daar het meest onverwachte soms gebeurt, veronderstelt de schrij ver het geval, dat in de toekomst Japan, Rusland en Duitschland 657

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 105