tegenstander of mededinger onschadelijk te maken is een koop met hem te sluiten. In dit opzicht komen wonderlijk genoeg diplomaten, spitsboeven en handelslui tot dezelfde conclusie". Intusschen ziet ook deze schrijver den toestand in den Stillen Oceaan somber in. Het Japansche volk acht hij nog meer toegankelijk voor het denkbeeld van een wereldmissie dan het Duitsche en ook in Japan is een militaire kaste, die dit vuur aanstookt Gelukt het den Japanners, nadat zij thans met geweld en list in een groot deel van het Chineesche Rijk zoowat alles te zeggen hebben gekregen, de sympathie van dit volk te winnen, dan zal Japan eraan kunnen gaan denken zijn ideaal, de opperheerschappij in Azië en den Stillen Oceaan, te verwezenlijken. Onder de leus „Azië voor de Aziaten" zal het dan niet schromen de politieke en economische positie der Westerlingen in het Verre Oosten aan te tasten, hetgeen den ondergang der Europeesche heerschappij in Azië zal beteekenen. Dit danken wij dan aan de Britsche politiek ten aanzien van Japan en China tijdens den wereldoorlog en op het vredescongres gevoerd. Tegen dit gevaar acht schrijver alleen iets te doen, wanneer een politiek-economische combinatie, die zoowel Engeland en de Unie als Duitschland en Rusland omvat, wordt gevormd. Maar allereerst moeten de vredesverdragen grondig worden herzien. The Field Artillery Journal, Januari-Februari 1920. In een artikel getiteld Infantry-Artillerybetoogt de Luit.-kolonel der Infanterie P. B. Malone, dat door den oorlog de infanterie en de veldartillerie in zoo nauwe aanraking zijn gekomen, dat deze beide wapens tegenwoordig feitelijk een enkele „fighting unit" vormen. Uitgaande van het beginsel, dat alle andere wapens hulp= wapens zijn voor de infanterie, leidt hij voor al die wapens de rol af uit die der infanterie Na in het kort het verloop van den moder nen strijd te hebben nagegaan, zegt hij „Does it not become clear „that we have cn the field of battle a team which may be desig nated the infantry-artillery team, whose mission, instead of being „separate, distinct, and well defined, now blends into a common „mission, in the successful execution of which a multiplicity of „situations will develop in rapid succession, which can be handled „only by the initiative of the leader on the actual field of battle? „Again is it not equally clear that upon the field of battle respon- „sability for decisions must rest upon the leader of the dominant „arm, and therefore upon the Infantry Commander? Deze beide vragen beantwoordt de schrijver bevestigend. Naar mijne meening ten onrechte. Wat hij hier meent te hebben ontdekt, is niets nieuws. Ten allen tijde heeft de artillerie gediend als hulpwapen voor de infanterie, hebben beide wapens steeds meer en meer samengewerkt. Is het niet het streven geweest van de tactische leiders vooral in Frankrijk gedurende de laatste jaren vóór den oorlog, om de samenwerking tusschen artillerie en infanterie te bevorderen Maar volgt daar dan uit, dat de infanteriecommandanten de artillerie moeten commandeeren? Wat wordt dan de taak van den Algemeenen Bevelhebber? Als een infanteriecommandant artillerie 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 107