wereld, kunnen we niet nalaten de meening te stellen van een ver tegenwoordiger van het oude en beroemde Fransche leger, dat hier vrijwel lijnrecht tegenover staat. De meeningen van kapitein Mérat neergelegd in zijn artikel „Extrapolations" is zoo vooruitstrevend, dat de redactie meent in een woord vooraf erop te moeten wijzen, dat zij geen verantwoordelijkheid op zich neemt voor alles, wat haar inzenders neerschrijven. Deze schrijver zegt, dat men na een oorlog zich moet trachten voor te stellen, hoe een volgende oorlog eruit zal zien. Volkomen juist, geen twee oorlogen hebben in den laatsten tijd hetzelfde aspect opgeleverd. „Par l'observation des „transformations de la guerre", nouspou- „vons tenter de pénétrer l'avenir". En hij vervolgt dan: „Nous étudierons tout d'abord les armes supérieures. Nous estimons „qu'il y a, en effet, des armes supérieures et ce n'est pas de 1 'infanterie, „qui depuis bien des mois a cessé d'etre, „la reine des batailles", „que nous voulons parlerOnder de „armes supérieures" verstaat hij de meest wetenschappelijke wapens en in het algemeen de jongste wapens en die den meesten vooruitgang hebben laten zien. Hij neemt op die gronden de volgende volgorde aan: vliegdienst, aanvalsartillerie, artillerie, versterkingskunst, infanterie, cavalerie, aldus „passant des armes de l'avenir, des armes naissantes, aux armes du passé, a celles qui se meurent". De vliegdienst, zegt hij, heeft in dezen oorlog nog niet de be slissende rol kunnen spelen, omdat hem daartoe den tijd ontbrak. In een volgenden oorlog zal hij beslist ten slotte het overwicht verkrijgen over alle andere. De aanvalsartillerie is thans reeds een der factoren geweest van de overwinning. Was het vliegtuig er niet, dan zou schrijver de tank als het gewichtigste wapen beschouwen. „L'emploi du tank signifie, a notre avis, dans un avenir plus ou moins lointain, la fin de 1'infanterie". Tot nu toe was de infanterie het eenige wapen, dat beschikte over de eigenschappenmobilité et puissance—noodig voor den aanval. De tank heeft echter dezelfde eigenschappen en bovendien de macht om te vernielen. „11 réalise la liaison du feu et du mouvement, objet des recherches constant des fantassins et artilleurs. Le tank, c'est le feu qui marche". De tank kan het terrein veroveren en behouden (zie vorige schrij ver) en dus de taak der infanterie geheel overnemen Ook de overige artillerie is in beteekenis toegenomen en zal ook in de toekomst een belangrijke rol blijven spelen. Zij zal echter een grootere mate van mobiliteit moeten hebben, en dus steeds meer de tank naderen. Waar de artillerie steeds evoluties doormaakte, spreekt het van zelf, dat ook de versterkingskunst steeds andere en betere middelen toepaste. De strijd tusschen kogel en pantser. In den veldoorlog heeft de versterkingskunst het voorloopig tegen de artillerie afgelegd. De tanks zullen het noodig maken van loopgraven af te zien. In theorie is het onmogelijk door versterkte liniën tanks tegen te houden. Dit kunnen alleen natuurlijke hindernissen (moerassen, rivieren, bergen 661

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 109