Over de infanterie zegt de schrijver, dat, hoewel de legers tijdens den oorlog alle in sterkte toegenomen zijn, de verhouding tusschen infanterie en andere wapens steeds in voor dit wapen afnemenden zin gewijzigd is geworden „La prépondérance de l'infanterie tend a disparaitre dans les armées modernes". Hij acht zulks geheel volgens de geschiedkundige lijn. Tegenover de steeds toenemende uitwerking der moderne oorlogs wapenen kan de infanterist alleen zijn moed stellen. Voerde hij vroeger den strijd staande, vóór den wereldoorlog kende men reeds alleen liggende infanterie. Deze oorlog heeft hem in loopgraven en communicatiegangen gedrongen. Moet een volgende oorlog geheel onder den grond gevoerd worden? Het is weinig waarschijnlijk, dat zulks in het groot en op den duur mogelijk is. De infanterist heeft te strijden tegen het weer, tegen ontberingen, en tegen allerlei moordwerktuigen, geweren der infanterie, spring en gasprojectielen der artillerie, tegen de vliegtuigen, en eindelijk tegen de tanks. „Le coeur de fantassin est haut placé, mais l'avenir montrera que l'endurance humaine ne peut lutter contre la brutalilé des machines". De infanterie heeft trouwens zelf ook reeds veranderingen onder gaan Zij heeft zich bezwaard met tal van nieuwe strijdmiddelen, zoodat zij thans feitelijk niet goed meer kan marcheeren en als regel per auto zou moeten worden vervoerd. Wat de cavalerie betreft, dit wapen kon in ae oudheid worden beschouwd als superieur aan de infanterie. De toenemende vuur- uitwerking maakte er bereden infanterie van, die een groote mate van mobiliteit bezat. Echter geven moderne transportmiddelen die snelheid ook aan gewone infanterie. Intusschen heeft in den ver- kenningsdienst de vliegdienst geheel en al de taak der cavalerie over genomen, ja, zelfs op een betere wijze, daar hij niet door de eerste de beste afdeeling infanterie wordt tegengehouden. „Partout oü la lutte devient nettement industrielle, partout oii „les fronts sont trop étroits, il n'est plus de place pour la cavalerie! „Seuls les théatres iüimites peuvent encore permettre l'utilisation „des escadrons". Wat de cavalerie heeft verricht, heeft zij als infanterie gedaan. Ook voor de vervolging is zij niet meer noodig, daartoe leenen zich beter tanks en pantserauto's, vergezeld door infanterie op vracht auto's. Op grond hiervan rangschikt hij de wapens naar de mate hunner belangrijkheid als volgt: 1. vliegdienst, het machtigste wapen, 2. de aanvalsartillerie, op het oogenblik het geweldigste wapen, 3. de overige artillerie, gedurend een groot deel van den oorlog het machtigste wapen, 4. de infanterie. 5. de cavalerie. En voorspelt hij de verdwijning van de minder belangrijke wapens voor de superieure wapens. D. F. 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 110