Vraag II (V2 u u r). Wat verstaat ge onder: smeltingswarmte verdampingswarmte soortelijke warmte calorie warmtestraling liniaire uitzetting kubieke uitzetting? soortelijk gewicht van een gas? dichtheid van een gas? mechanisch aequivalent der warmte-eenheid? Vraag III (1 uur). Hoe luidt de wet van Archimedes? Hoe wordt die wet theoretisch verklaard en met welk toestel en hoe proefondervindelijk bewezen Hoe kan men met behulp van dit toestel het soortelijk gewicht van vaste lichamen en vloeistoffen bepalen Geef in verband met de wet van Archimedes een beschouwing over de areometers met constant gewicht en hunne toepassing? Vindt de wet van Archimedes ook toepassing bij de methode der fleschjesweging ter bepaling van het s.g. Vraag IV (K uur). Een bepaalde gewichtshoeveelheid gas heeft een volume v, een temperatuur t en een spanning p. Als nu de temperatuur en de spanning beiden veranderen en resp. t( en pi worden, wordt gevraagd, hoe groot het nieuwe volume =s Vi wordt Beredeneerd oplossen s. v. p. SCHEIKUNDE. Vraag I (1 uur). Geef in beknopten vorm eene beschrijving van het voorkomen, de bereiding en de eigenschappen der halogenen [uitgezonderd fluoor] en hunne zuren. Vraag II (3/4 u u r.) Wat is de algemeene formule der verzadigde koolwaterstoffen [methaanreeksj? Hoe komen zij in de natuur voor en welke eigen schappen hebben zij in het algemeen? Geef van een 3-tal termen de formule en hunne benaming. Vraag III (3A u u r.) Wat zijn zuren basen zouten (normale) zure zouten en basische zouten? Geef van elk eene formule. Wat zijn vetzuren alcoholen - zeepen esters of samengestelde aethers en phenolen? Geef van elke ééne formule en bovendien de structuurformule van aethylalcohol. 666

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 114