aanbestedingen aan inlandsche en chineesche bevolking zeer nuttig, na oprichting S. I. ontwikkeling politiek leven in deze gewesten in de maleische pers daarvan weerspiegeling pers niet altijd bin nen de perken het verschijnen van strafbare artikelen in enkele dier bladen drukpersreglement gaat uitspattingen tegen enz. FRANSCH. Een opstel te maken overéén der volgende onderwerpen. (l'/2 uur). 1. Rijstschaarschteopjava. Op Java rijst hoofdvoedsel der bevolking. Het eiland brengt niet voldoende rijst op voor de behoefte. In normale tijden wordt tekort door invoer gedekt, Tegenover den uitvoer stonden grootere invoeren (uit welke landen?). Ten gevolge van voedselschaarschte in de verschillende landen minder invoer van rijst. Welke maatregelen zijn door de Regeering genomen om voedsel- nood te voorkomen (invoer van regeeringsrijst, verstrekking van haver instede van gaba aan officiers- en troepenpaarden, het stellen van maximumprijzen voor padi en rijst, het opkoopen van padi en distribueeren van rijst, het aanmoedigen van verbouw van andere gewassen, enz.). 2. Herstellingsoorden op Java. Klimaat niet overal gunstig, dikwijls afmattend voor den Euro peaan, noodzakelijkheid om nu en dan in koeler plaatsen te ver blijven. Vooral voor zieken en genezenden zoo'n verblijf heilzaam onstaan herstellingsoorden enkele noemen verpleging, genoegens enz. daartegenover hooge kosten, helaas door weinigen te dragen, buiten de herstellingsoorden echter ook nog vele gelegenheden om herstel te vinden enz. 3. De Nederlandse h-Indische Jaarbeurs. In Europeesche landen op verschillende plaatsen z.g. jaarbeurzen of jaarmarkten (welke zijn de voornaamste). Vroeger alleen z.g. wereldtentoonstellingen (noem er eenige), door het zich steeds en in sneller tempo ontwikkelen van handel en industrie behoefte aan meer gelegenheid om nieuwe vindingen te exposeeren en nieuwe handelsrelaties aan te knoopen. In Europa met zijn goede veikeers- wegen en daardoor groot afzetgebied jaarbeurzen, althans met internationaal karakter, steeds druk bezocht. Is een jaarbeurs in Indië wel, althans voorloopig, noodzakelijk. Voorbereidingen wanneer te houden, Bandoeng daarvoor de meest geschikte plaats. Amusementen onontbeerlijk, doch overdaad schaadt enz. 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 117