De Deldtoeht in Duitsch Oost-flirika. (1) 9nleiding. Java - Duitsch Oost-Afrika Deze vergelijking is van beginne af aan op den voorgrond getreden, toen de eerste berichten van den strijd in Oost-Afrika onze koloniën bereikten. Aan de eene zijde vind ik het gerechtvaardigd, dat men de gebeurtenissen, die in deze Duitsche kolonie zich afspeelden, wil vergelijken met hetgeen in de toekomst op ons eiland Java gebeuren kan, aan de andere zijde gaat de vergelijking geheel mank. Met een enkel woord wil ik mijn standpunt motiveeren, al moet ik hier en daar een weinig vooruit ioopen op de beschouwingen, welke ik mij voorstel aangaande den veldtocht in Duitsch Oost-Afrika [D.O.A.] te geven. Een voornaam punt van overeenkomst tusschen D.O.A. en Java is het feit, dat D.O.A, van af de intrede van Portugal in de arena van den wereldstrijd, geheel van het moederland was geïsloleerd en 568 [met 1 overzichtskaart en 2 schetsen]. 1) De tussschen geplaatste cijfers verwijzen naar de hieronder genoemde bronnen 1. Dr. L. Deppe, Mit Lettow-Vorbeck durch Afrika. 2. Brig.-Gen, J.H.V. Crowe. General Smuts' Campaign in East-Africa. 3. Ada Schnee. Meine Erlebnisse wahrend der Kriegszeit in Deutsch Oost-Afrika. 4. Correspondence diplomatique relative a la Guerre en Afrique. Rap ports du Haut-Commandement. 5. Karl Roehl. Oost-Afrika's Heldenkampf. 6. Charles Stiénon. La campagne anglo-belge de l'Afrique orientale allemande. 7. H.C.O'Neill. The war in Africa (1914—1917; and in the Far East (1914). 8. Koloniale Rundschau, verschillende afleveringen. 9. Geographisch-statistische Tabellen aller Lander der Erde (Dr. Franz von Juraschok), 1917/1918. 10. W. Whittal. With Botha and Smuts in Africa. 11. Nelson's History of the War. 12. A. Buchanan. Three years of war in East-Africa. 13. Der Tropenpflanzer (verschillende afleveringen). 14. E. Brett Young. Marching on Tanga.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 14