Einde Juli verliet de kleine kruiser „Königsberg" de haven van Dar-es-Salam en bemerkte, dat zij uit de verte gevolgd werd door Engelsche oorlogsschepen. Geene telegrammen kwamen meer uit Europa. D.O.A. was met Europa slechts met één kabel verbonden, welke in Engelsche handen was en over Zanzibar liepzelfs kreeg de gouverneur, Dr. Heinrich Schee, geen antwoord op zijn dienst- telegrammen, totdat plotseling draadloos overkwam „Kriegsgefahr mit England, aber Koloniën ausgeschlossen". Den 2den Augustus waren de Duitsche schepen „FeldmarschaU" en „König" uit Engel sche havens in D O.A. aangekomen en viel de „Markgraf" uit Voor-lndië de haven van Tanga binnen. Den 5den Augustus des morgens om 6 .uur ving de draadlooze het bericht op: „England hat Deutschland den Krieg erklart". Zoo stond eene kolonie, zich van niets bewust zijnde, plotseling op voet van oorlog, overrompeld door de gebeurtenissen, welke zich afspeelden op de ministeries van buitenlandsche zaken der verschillende beschaafde groote-mogendheden in Europa. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat de eerste symptomen van het naderende onheil waren het ongewone verschijnen en de vreemde gedragingen der Engelsche oorlogschepen. Voorts trof het der Regeering, dat de telegraaf algeheel naliet om berichten uit Europa over te zenden. Veilig mag hieruit worden geconcludeerd, dat de Engelsche Regeering in Zanzibar van stonde af aan de communicatie van D.O.A. met het moederland had verbroken. Had Dar-es-Salam niet een draadlooze installatie gehad, welke in verbinding stond met Kamina (Togo), dan was men in de Duitsche kolonie geheel onkundig gebleven van het begin van den wereldbrand. Toch is D O.A. nog in den waren zin van het woord door de gebeurtenissen verrast en overrompeld geworden, want, zooals later zal blijken, wist men in het geheel niets van een oorlogstoestand tusschen Duitschland en België. Welke positie nam nu de Duitsche kolonie in het samen stel van Europeesche bezittingen in Centraal-Afrika? Ik stel hier de vraag, omdat een der draadlooze berichten meldde:,aber Ko loniën ausgeschlossen". Welnu, den 26sten Februari 1385 werd op de Conferentie te Berlijn de z.g. „Congo-acte" geteekend, welke van van vèrstrekkenden aard was voor Centraal-Afrika. Artikel 11 van die overeenkomst bevatte, dat ingeval van een Europeesch conflict de Europeesche mogendheden haar bezit in Centraal-Afrika neutraal zouden verklaren. België maakte te Parijs en te Londen den 7den Augustus 1914 de 571

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 17