Daar de verbinding met Europa via Zanzibar verbroken was, zond de Gouverneur assessor Dr. Dietrich naar Belgisch Congo via Oedjidji aan het Tanganjikameer om over Belgisch gebied de verbinding met het moederland te herstellen. Dietrich werd echter ontvangen met een bevel tot arrestatie, gelijktijdig met de overige leden van deze zending. België was met Duitschland in oorlog! Dietrich wist echter te ontkomen om het gewichtige bericht naar D. O. A. over te brengen, dat het moederland ook den oorlogs toestand had geproclameerd met België. Intusschen was overste Von Lettow-Vorbeck teruggekeerdhij trok zich met de te Dar-es-Salam bevindende troepen terug naar Pugu, iets meer naar het binnenland bij Dar-es-Salam. Al het bruikbare materiëel werd naar het binnenland vervoerd, de schepen gelost en onttakeld en de burgerbevolking opgeroepen voor den krijgsdienst. Den 8sten Augustus (men lette op het tijdstip van 17 Augustus bovenbedoeld, waarop Engeland antwoord aan België zond), den 8sten Augustus, 's morgens vroeg, verschenen op de reede van Dar-es-Salam twee schepen van het Kaap-eskader, t.w. de „Pegasus" en de „Astraea", en ankerden voor het paleis van den Gouverneur en het hospitaal. Deze schepen vingen aan met het bombardeeren der stadzooals later bleek, was de bedoeling slechts het onscha delijk maken van de draadlooze installatie, want toen de Duitschers de toren hadden laten springen, vertrokken de Engelsche schepen weer. Intusschen hadden de Duitschers ook het opnemingsvaartuig „Möwe" tot zinken gebracht. Dar-es-Salam heeft nog een paar keer bezoek gehad van Engel sche marineschepen, die de stad ten slotte daadwerkelijk hebben gebombardeerd; ik zal deze gebeurtenissen slechts vermelden voor de „oorlogskalender", welke een chronologisch overzicht geeft van de meeste gebeurtenissen in D.O.A. van af 5 Augustus 1914 tot en met 12 November 1918, dus tot den dag na dien van het sluiten van den wapenstilstand. Alleen wilde ik nog één staaltje vermelden van de wijze, waarop de Duitschers in D.O.A. door de tragische Europeesche gebeurte nissen overrompeld zijn geworden. In Sphinxhaven, een haven van het Nyassa-meer, lag den 14den Augustus de stoomer „Hermann von Wissmann". De kapitein van dit meerstoomscheepje lag nog ter ruste, toen hij dien morgen in het Engelsch uitgenoodigd werd op te staan en naar buiten te komen. Aangezien, hij van een diplomatieke breuk en een oorlogsverklaring niets wist, geloofde 573 1. M. T. 36, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 19