hij aanvankelijk aan een bezoek, dat hem werd gebracht, voor menschen, die lang in de „rimboe" vertoeven, eene groote verrassing. Men begrijpt zijne verbazing, toen hij zeer koel werd ontvangen en moest vernemen, dat hij krijgsgevangen was gemaakt. De Gouverneur van Nyassaland, Sir George Smith, had dit feit doen bewerkstelligen met een klein stalen vaartuig, de „Gwendolen", en was hierdoor tevens meester op het Nyassa-Meer. De aanval op Ü.O.A., een gebiedsoppervlakte van tweemal Duitsch- land, heeft plaats gehad op vier hoofdfronten I. Het Longido Kalimandscharo Oceaan-front, welke aanval onder bevel stond van Generaal Smuts, aanvangende Februari 1916 II. Het Victoria Kiwu Tanganjika Meer-front, waarvan het gedeelte dwars over den weg Muanza Tabora onder bevel stond van Generaal Crewe, en het gedeelte westkust van het Victoria Meer Kiwa Meer - Tanganjika Meer onder bevel van den Belgischen Generaal Tombeur. III. Het Rhodesia-Nyassafront, onder bevel van Generaal Northey. IV. Een klein Portugeesch front van uit Portugeesch Oost-Afrika. De Duitsche verdediging der Oost=Afrikaansche kolonie laat zich verdeelen in vier hoofdtijdperken, omvattende; a. den tijd van af het uitbreken der vijandelijkheden, 8 Augustus 1914, tot het groote Engelsche offensief onder Generaal Smuts in Maart 1916. b. den tijd van af dit inzetten van het offensief tot het verliezen van den Tanganjika-spoorweg en den terugtocht der Duitsche hoofdmacht naar het Zuiden (Maart 1916 Augustus 1916). c. den tijd van af dit afdringen van den spoorweg tot het over schrijden van de Rovuma, de grensrivier met Portugeesch terrein (Augustus 1916 25 November 1917;. d. den tijd van de omzwervingen op Portugeesch gebied tot het neerleggen van de wapens na het bekend worden van den wapenstilstand (25 November 1917 12 November 1918). Daar de oorlog in D. O A. zoo geweldig rijk aan gebeurtenissen was en die gebeurtenissen plaats grepen op zulk een uitgestrekt gebied, kwam het mij, voor het overzicht, wenschelijk voor om de oorlogsperiode te verdeelen in bovengenoemde tijdperken; het wordt nu ook eenvoudiger om voor zooveel mogelijk onderling verband te brengen in de operatiën, hetgeen mijn werk zou vereen voudigen en, naar ik hoop, voor den lezer het overzicht gemak kelijker zou maken. 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 20