Behalve de Schutztruppen kende de kolonie ook nog de „Poli- zeitruppen", overeenkomende met onze gewapende Politie. De politiesoldaten worden gerecruteerd uit de Schutztruppe, maar staan onder het civiel bestuur. Aan de hand van bovenstaande bronnen fl], [2] en [9] is de sterkte aangegeven als te zijn 45 (£0,58) Europe anen en 2140 2200, 14C0) Inlandsche politiesoldaten. De uniform is volkomen gelijk aan die der „Schutztruppen", met dit verschil, dat zij een roode band om de mouw dragen met de letter „p". De 14 compagniën der „Schutztruppen" kenden geen hooger tactisch verband; iedere compagnie vormde eene zelfstandige een heid. Zij waren ieder verdeeld in drie pelotons en waren met uit zondering van vier compagnieën bewapend met den enkellader jager buks M. 71, benevens een korte sabel. Bedoelde vier compagnieën waren met klein-kalibergeweren uitgerust. De uniform was een khakikleurige jas en broek, voorts schoenen, blauwgroene puttees, roode fez met khaki overtreksel en een zon- neklep in de hals en dan nog waren zij voorzien van deken en veldflesch. Ieder man had zijn ransel, koppel en patroontasschen. De Askari's waren negers uit Soedan, Somaliland, Zoeloeland, enz. Toen bij het uitbreken van den oorlog deze recruteeringsbron afge sneden werd, was men verplicht aanvulling te zoeken op eigen bodem. Niet alle stammen leenden zich voor den krijgsdienst. Geboren solda ten zijn de Wanyamwesi en de Wasukuma, die traag van begrip zijn, maar betrouwbaar en zeer goed voldeden, toen zij eenmaal gedisci plineerd waren. Ook de Wangoni kwamen in aanmerking, evenals de Wafipa van het Tanganjika-Meer en de Manjema. De strijdlus tige Massai's zijn dapper in het gevecht, maar zeer onbetrouwbaar. De Massai's verlaten hun post en zijn niet te gewennen aan orde en discipline. De ervaring was over het algemeen, dat de negers, die reeds met Europeanen hadden samengewerkt, zeer veel beter solda- tenmateriaal opleverden dan de rimboeneger. Dapper waren echter alle negers, zoolang zij onder toezicht staan, hoewel ook een groot deel geschikt was voor zelfstandige opdrach ten. Uit de sein-Askari's d wz. jongelui, die lezen en schrijven konden en die gebruikt werden voor het opnemen en doorzenden van telegrammen der heliostations, werden ook goede soldaten gerecruteerd, doordat zij reeds van jongs af in dienst waren. Ik vond, dat in het latere stadium van den oorlog veldwachten betrokken werden door 3 negers, één ombascha (Gefreiter) en twee Askari's en dat men op deze veldwachten kon rekenen, wel een 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 22