bewijs, welk een wissel getrokken werd op de betrouwbaar heid dier negersoldaten, zij het ook noodgedrongen, bij gebrek aan anderen. Aan het bovenstaande wil ik nog toevoegen het oordeel van een Engelsch officier [10], over den soldaat der King's African Rifles, die overeenkomt met den Askari der Duitsche Schutztruppe. Hij schrijft: "De KAR. of Askari is goed vechtmateriaal, tevens een geduchte tegenstander: op en top soldaat. Hij is moedig en zeer trouw aan zijne officieren, maar men moet hem goed weten te behande len. Beschouw hem op marsch bij elke gunstige gelegenheid, dan zal men hem zijn geweer zien schoonmaken. Zijn geweer is zijn beste vriend en wordt door hem vertroeteld, totdat het uur aange broken is, dat hij zich bevindt tusschen den vijand en den dood. Hij kan niet schieten; de veiligste plaats is tegenover hem in de vuurlinie. Met de meeste zorg maakt men van hem in één jaar een derderangsschutter en hiermede is het maximum bereikt. Maar hij is een uitstekend bajonetschermer. Hoe kan dit ook anders; hij heeft altijd geleefd met de speer in de hand. Laat hem eens in een handgemeen met een Europeaan op geweer schermen, dan zal hij eene sterke tegenpartij blijken te zijn. Wordt hij,, mata gelap", dan werpt hij de wapens weg en gebruikt zijn vlijmscherpe sabel, welke hem is versterkt om zich een weg te banen door het bosch. Hij veracht den dood, daar hij in diens gezelschap is groot ge bracht: voor verwondingen is hij onverschillig. Evenals alle Inlandsche troepen, moet hij eerst begrepen worden; maar heeft men zijn vertrouwen gewonnen, dan is hij tot het uiter ste te leiden, zelfs al is de dood er een zeker gevolg vande Bwa- na (heer) weet het best. In het bosch staat hij twee Europea nen, omdat hij daarin thuis is; hij weet er zich een weg door te banen en is bekend met elk levend wezen, dat daarin voorkomt. In den eersten tijd waren zij voor pantserauto's zeer bevreesd zij noemden die voertuigen „the charging rhinoceros, which spits lead". Zóó waren zij bevangen met een panischen schrik, dat zij het hoofd kwijt raakten en gemakkelijk konden worden gevangen genomen Luitenant Whittal commandeerde een afdeeling van deze auto's, Later echter geraakten zij aan die auto's gewend en deden zij braaf mede aan de beschietingen en hinderlagen, welke het ongeluk dier voer tuigen beoogden, v. R. 577

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 23