In de kolonie bevonden zich ongeveer 3000 Duitschers en Oos tenrijkers, die den leeftijd hadden voor militairen dienstplicht; voorts bevonden zich nog in de kolonie bezoekers, die tegenwoordig wa ren geweest bij de opening van den Tanganjika-spoorweg (Februari 1914), waaronder ook een aantal officieren, terwijl ik ten slotte reeds opmerkte, dat de te openen tentoonstelling van Dar-es-Salam (15 Augustus 1914) vele bezoekers naar Deutsch-Ost had getrokken, waaronder Generaal Wahle. Dan nog leverde, behalve de „Möwe", de „Königsberg" een zeer gewichtig contingent officieren en onderofficieren, waaronder de commandant, kapitein- ter zee Looff, een zeer werkzaam aandeel aan den strijd heeft genomen. Door het aantrekken van deze actief dienende militairen, reserve officieren, landweer-militairen en vrijwilligers (100 Man hebben zich uit Zuid-Afrika en Portugeesch-Oost-Afrika weten te begeven naar Deutsch Ost) kreeg Von Lettow-Vorbeck de beschikking over 33CO Europeesche militairen. Vermelding verdient nog, dat ook zendelingen en bureau-ambtenaren, evenais planters en industrieelen zich voor den dienst beschikbaar hadden gesteld, wier aanvankelijke werkzaamheden werden overgenomen door vrouwen Aangezien iedere Duitscher militair was geweest, viel het hun niet moeilijk om zich in hun nieuwen werkking thuis te gevoelen. De meeste Europeanen brachten hun eigen geweer mee en munitie, terwijl hun uniformeering vereenvoudigd werd door het feit, dat in D.O.A. het khaki algemeen gebezigd werd voor den arbeid. Het aantal compagnieën werd uitgebreid van 14 op 66 [2] (Dr. Deppe geeft aan 45), benevens eenige plaatselijke detachementen. Deze compagnieën werden onderscheiden in veldcompagnieën (F.K.), Schützencompagnieën (Sch. K.), compagnieën aangeduid met de letters van het alphabet, landstorm- en marinecompagnieën, t.w. 30 F.K., met inbegrip van de 14 oorspronkelijke compagnieën, 10 Sch. K., 2 reservecompagnieën, 14 alphabetisch benoemde compagnieën (A, B, C, enz.), 3 landstormcompagnieën en 3 marinecompagnieën, Na de vernietiging van de „Königsberg" (11 Juli 1915) werd, na de genezing van kapitein-ter-zee Looff, deze benoemd tot com- Belangstellenden verwijs ik naar mijn artikel in „De Indische Gids": „De economische verdediging van Duitsch Oost-Afrika". 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 25