Bataljon van Kornatzki, bestaande uit: 18de veldcomp. onder Eersten-Luitenant Atmann, 18de etappencomp. later 24ste veldcomp. onder Tweeden-Luitenant Paulsen, Landstormcompagnie Dar-es-Salam onder Eersten Luitenant Trenge, Politie afdeeling Morogoro (versterkt) onder Tweeden-Luitenant Politieafdeeling Dar-es Salam. Bataljon Döhring, bestaande uit: 3de veldcomp. onder Kapitein Döhring en Tweeden-Luitenant Freiherr von Grote, 23ste veldcomp. gevormd uit het ,den 30sten November van Tabora aangekomen detachement recruten uit het recrutendepöt aldaar, lste etappencomp. (later 10de Sch.K.) onder Kapitein Klinghardt, 24ste veldcomp. onder Eersten-Luitenant Muller. Dit bataljonsverband is echter niet gehandhaafd kunnen blijven, omdat de compagnieën steeds heen en weer werden gedirigeerd. Den 20sten Januari 1915 b.v. werd de 18de veldcomp. naar den Kilimandjaro gezonden. Bij Tanga (2—4 November 1914) streed o.a. het bataljon Baum- stark, bestaande uit de 16de en 17de veldcomp. De recruteering hield nauw verband met den voorraad geweren; aangezien de kolonie geen vermeldenswaardige wapendepots bezat, moesten vele vrijwilligers worden afgewezen. Deze toestand werd echter beter, toen eenige voor de Engelschen ongelukkige gevechten, maar vooral de blokkadebrekers „Marie" en „Rubens", wapens leverden. Nu ik het nog heb over de recruteering van de Duitsche strijd krachten, wil ik nog even aandacht vragen voor Kapitein Wintgens, die militair gezaghebber was van Roeanda. Van zijn troepenmacht werd de 11de compagnie uit Kissenji (Kiwu Meer) naar den Kili mandjaro gezonden en hij beschikte toen slechts over de 80 man Inlandsche politiesoldaten, die hem als gezaghebber waren toegevoegd. In zijn gebied woonden slechts een paar zendelingen-handwerks lieden, een paar kooplieden en een planter, die reserve-officier was. Voorts had hij een motorboot, de „Bodelschwingh'', voor het Kiwu-Meer ter beschikking, waarvoor hij een officier kreeg, een machinist en een mitrailleur. Dit scheepje werd met hard hout 531 ZlNQEL,

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 27