Alles was handwerk. Op deze wijze werd meer dan een mil- lioen patronen weder bruikbaar. Toch kreeg men nog tot zelfs 10% weigeringen en zij waren dus voor de mitrailleurs niet geschikt. Het andere gedeelte kreeg een grooter procent weigeringen en werd gebezigd voor schietoefeningen en de jacht en werd verstrekt aan de kleine, minder belangrijke posten. De oude deugdelijke munitie van de troepen werden daarentegen bestemd voor de mitrailleurs. De tweede blokkadebreker arriveerde den 16den Maart 1916 na een reis van drie maunden via Zuid- Amerika- Oost Indië—Madagaskar in de Sudi baai bezuiden Lindi. Dit schip is later uitgebroken en met afgeschoten achtersteven te Tandjong Priok binnengevallen. Zij stond onder bevel van kapt Sörensen en bracht als aanvul ling 1 batterij van 10 5 cM. Hw. van 4 stukken, elk stuk voorzien van 1000 schoten, 2 batterijen berggeschut, geschikt voor draag- diertransport, 1500 karabijnen, 4 5 millioen S. patronen (M. 98), een groote hoeveelheid munitie M. 71, 12 mitrailleurs met telescoop kijker, een groote hoeveelheid uitrusting- en kleedingstukken voor den soldaat en Duitsche vrouwen, voorts nog groote voorraden provisiën, medicamenten enz. Beide blokkadebrekers kwamen op gelukkige tijden aan, vooral de „Marie", want in April 1916 was er groot gebrek aan munitie. Vandaar, dat Lettow's order luidde: „Gewehre und Munition erbeuten In den slag bij Tanga, 2 tot en met 4 November 1914, werden de Engelsche troepen onder generaal-majoor Aitken op de schepen teruggeworpen na hunne landing en werd door de Duitschers buit gemaakt ongeveer 800 Engelsche geweren en 500.000 patronen. Deze laatste hadden echter in het water gelegen, waarop de hulzen met primitieve middelen na droging van het kruit opnieuw gevuld werden, en wel gemiddeld 25.000 per dag. Voorts werden buit gemaakt 8 mitrailleurs, 30 veldtelefoontoestellen, 1C00 wollen dekens, 1CC0 waterzakken, 50 kookketels, pioniergereedschap, mantels, hel men, schoenen, broodzakken, patroontasschen, sabels, gordels enz. en groote verplegingsvoorraden, o.a. in een grooten lichter kisten met gecondenseerde melk, cakes, enz. In het gevecht van Jassini, 18 en 19 Januari 1915, werden buit gemaakt 350 geweren, 1 mitrailleur, 60.000 patronen, telefoonmaterieel, uitrustings- en verplegingsartikelen. Nog een paar meer voorname gevechten wik ik hier vermelden, na afloop waarvan belangrijke hoeveelheden wapenen en munitiën werden buitgemaakt. 585

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 31