Ten slotte zij hier nog medegedeeld, dat de kruiser „Königsberg" al zijn bruikbaar geschut voor den oorlog te land afstond, en aanvan kelijk voor den kruistocht alleen het grootere geschut behield. Dit laatste werd echter na de vernieling van het schip opgevischt en aan land gebracht. Thans zal ik overgaan tot het bespreken der hoofdtijdperken. Nogmaals wensch ik er echter de aandacht op te vestigen, dat officiëele of als zoodanig geldende literatuur nog niet verschenen is op het oogenblik, dat ik dit schrijf, dat zelfs het werk van gene raal Von Lettow-Vorbeck nog niet gepubliceerd is, zoodat het on- dervolgende meer moet worden beschouwd als een voorloopig overzicht van den veldtocht in D. O. A., welk overzicht ik later hoop te kunnen vervolledigen, voor wat betreft de belangrijkste on derdeden er van. Eerste Booïdtijdperb (8 Augustus 1914-(Ikarf 1916). Na de beschieting van de draadlooze installatie te Dar-es-Salam was de teerling geworpen en konden de vijandelijkheden een aan vang nemen. Voor de chronologische volgorde verwijs ik naar den gevechtskalender. Reeds in Augustus was de werkzaamheid van den vijand op alle grenzen van D. O. A. merkbaar en was het de taak van Von Lettow-Vorbeck om de circa 4000 K. M. lange grens lijn der kolonie te beschermen tegen een hem omringenden vijand met de middelen boven omschreven. Deze taak was voor een mensch niet uit te voeren, vooral toen de vijand schier onbeperkte krachten aan personeel en materieel samen trok. Het gold hier dus om op echt soldateske wijze, gesteund door eigen intellectueele, physieke en moreele kracht en vooral met behulp van energieke onderbevelhebbers, den strijd aan te binden tegen den overmach- tigen vijand om eerst de wapens neer te leggen, wanneer gebrek aan mond- en wapenvoorraad zoude beletten om verder te strijden. Overste, later generaal Von Lettow-Vorbeck was een man van 43 jaar en kwam als hoofdofficier begin 1914 in D. O. A. (hij was toen chef van den staf in het Posen-district). Voor dien had hij gediend in Duitsch-Zuidwest-Afrika en had een werkzaam aandeel genomen aan de onderdrukking van den toenmaligen opstand. Hij raakte toen verwond én moest daaruit overhouden, dat één zijner oogen het gezichtsvermogen mist. Hij was expert op het gebied van mi trailleurs en de tactiek van die wapens en hij oefende in D.O.A. de compagniën in de behandeling van dat wapen naar de moderne Duitsche opvattingen. Uit de aanwezige literatuur is dan ook 587

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 33