gebleken, hoe gevreesd de Duitsche mitrailleur was in dezen oorlog en welk een groote rol dit wapen heeft gespeeld, waardoor de verdediging der kolonie zoo krachtig is geworden. De studie van deze materie lijkt ons bijzonder belangrijk voor onze koloniën, vooral voor wat betreft de wijze, waarop de mitrailleurs zijn ge bruikt geworden in de moeilijk doordringbare steppen-pori (wildernis,). Von Leitow-Vorbeck was een man, die in zich vereenigde koele en nuchtere berekening, een genialen veldheersblik en pijnlijke nauwgezetheid in de verzorging van zijn troepen. Hij was soldaat en organisator tevens. Dat het hem daarbij aan persoonlijken moed niet ontbrak, wil ik even vermelden door uit (3) eene episode over te nemen uit het tweedaagsche gevecht van Jassini (18 en 19 Januari 1915). In dit gevecht sneuvelden majoor Kepler en kapitein von Hammerstein. Dit verlies maakte zoo'n indruk, dat Von Lettow-Vorbeck begreep een voorbeeld te moeten geven en zelf zijn troepen aan voerde. Hij werd daarbij aan den arm verwond, terwijl twee schoten door zijn helm gingen. Gouverneur Schnee voegde hem toe„Was soli ich tun, wenn ich meinen Kommandeur verliere?" en verzocht hem zijn leven niet meer zoo in de waagschaal te stellen. Ik zou meer schitterende krijgsmansdeugden kunnen opsommen, doch wil thans volstaan met de mededeeling, dat von Lettow- Vorbeck de gave bezat zijn menschen te kunnen kiezen, dat hij niet terugdeinsde om majoors of kapiteins door lageren te vervangen, als zij minder deugdelijk bleken voor hun taak en ten slotte, dat hij met Dr. Schnee de hulpbronnen van het land heeft weten aan te wenden voor de instandhouding van de slagvaardigheid zijner troepen. Nu moge men over de oorlogvoerenden verschillend denken, men kan pro-entente of pro-Duitsch zijn, doch dergelijke gevoelens zullen toch geen eeresaluut beletten aan Generaal von Lettow- Vorbeck voor de meer dan schitterende wijze, waarop hij zijn vader= land heeft gediend. En wij, als officieren, kunnen niet anders dan diepen eerbied koesteren voor den man, wiens taak het was de eer van de vlag zijner natie te handhaven en die dat gedaan heeft op eene wijze, welke de bewondering van zijn vijanden en van de geheele wereld heeft afgedwongen. Generaal Smuts schreef: The „enemy's stubborn defence of his last colony is a great tribute to „the military qualities of General Von lettow-Vorbeck'', terwijl Nelson's schreef: The young Staff-Officer from Posen showed a „true genius for war, far greater than of many belanded German 588

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 34