generals in Europe. He played what eards he possessed with mas terly skill and a supreme patience". Mocht ooit ons Java belaagd worden door een tegenstander, welke ons ongetwijfeld in een ana loge positie zal brengen als D.O A. tijdens dezen oorlog, dan zal ons leger voorzeker ook toonen mannen te bezitten, aan wie de taak van de verdediging ten volle toevertrouwd zal zijn; maar steeds zal toch VON Lettow-Vorbeck ons voor oogen blijven staan als een voorbeeld van menschelijke energie, dapperheid en schier bovennatuurlijk kunnen. Het zij mij vergund hier hulde te brengen aan dezen superieuren opperofficier! De verdediging van D.O.A. vorderde zee- en landstrijdkrachten. Ter zee bezat de Regeering slechts den kruiser „Königsberg" met 10.5 c.M, kanonnen, die dus tegen het. zware Engelsche scheeps geschut niet bestand was, en het opnemingsvaartuig „Möwe" dat men voor de haven van Dar-es-Salam heeft laten zinken om' den ingang te versperren, voorts de kleine „Planet". Het verdedi gen van de landgrenzen in haar geheel was, zooals ik reeds op merkte, met de beschikbare krachten niet doenlijk. Lettow moest dus nagaan, waar hij het zwaartepunt van de verdediging zou leggen De hoofdvijand was Engeland, dat D.O.A. met zijne koloniën begrensde aan de noord- en zuidzijde. Nyassaland en Rhodesia waren geographisch te ongunstig gelegen, om van hieruit een aan= val in grooteren stijl op D. O. A. te ondernemen. Bleef over de noordgrens, t.w Uganda en Br. O. A. Uganda kwam voor een in val in D. O. A zeer wel in aanmerking en van hieruit heeft de Engelschman dan ook een inval gewaagd, later ook de Belgen maar om snel het einddoel te bereiken, was het noodig om te ver overen het hoofdobject, n 1. den vierhoek Dar-es-salam—Tanga—Ki= limandschjaro- Kilimatinde. In dezen vierhoek waren gelegen de economisch best ontwikkelde gebieden Tanga, Wilhelmstal, Moschi, Kondoa Irangi, Dodoma en Dar-es-Salam, voorts de geheele Kili- mandschjaro-spoorbaan (352 K. M. lang) en het hoofdgedeelte van den Tanganjika-spoorweg, terwijl Dar-es-Salam de zetel der Regee ring (later verlegd naar Morogoro en Tabora) was. In dezen vier hoek waren de beste wegen en men kon in verbinding met de schepen de basis doeltreffend verleggen. Daarbij was Mombassa als basis met de Ugandabaan de aangewezen plaats voor uitgangs punt voor een operatie tegen D.O.A. Dus, Lettow verwachtte den aanval op het front Tanga- Kilimandjaro—Victoria-Meer. Van ditfront kwam het gedeelte Kilimandschjaro—Victoria-Meer niet in aanmerking, 589 1. M. T. 37, 1920,

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 35