gerskorpsen Tanga en Pangani, een veldbatterij Hering 8 cM. C. 73 en een sectie artillerie Fromme bestaande uit oude Krupp-kanonnen. De C. 73 kanonnen dienden in vredestijd voor saluutschoten. Totale troepen sterkte: 352 Europeanen en 1309 Askari's, 21 mitrailleurs en 5 kanonnen. De sterkte van het Expeditionary Coprs B vermeldde ik boven reeds. Het gevechtstooneel werd gevormd door het hospitaalcomplex, door het Europeesche- en inboorlingen stadsgedeelte. Hiertusschen door liep de weg naar Pangani. Den 4den November marcheerden de Duitschers van Kange naar Tanga terug en hadden de stellingen van den vorigen dag wederom ingenomen9 transportschepen en één oorlogsschip lagen thans in de haven en niet meer voor Ras Kasone, de oostelijk van Tanga gelegen kaap. Mededeeling verdient nog, dat de Duitschers talrijke opname stellingen hadden gemaakt, voordat de Engelschen geland waren. in den namiddag van den 4den ontwikkelde zich een hevig gevecht rondom de hospitalen, welke in Engelsch bezit waren. Om 3 uur ging de vijand tot den aanval op de Duitsche stellingen over, welke gelegen waren in den oostrand van Tanga. De Lancashires vormden het midden der aanvalslinie, terwijl Indische bataljons rechts en links hieraan waren aangeleund. De hoofdaanval was gericht op den ouden Ngomaplatz, welke verdedigd werd door Kapitein von Prince, een oud-Wissroann strijder, in D.O.A. alge meen geëerd. Hij sneuvelde hier ter plaatse en met hem Luitenant VON Hoffmann. Doch, de Duitschers wisten hunne positie te handhavende aanval kwam tot staan. Om 3.45 uur n.m. zette von Lettow-Vorbeck zijn reserve in langs den weg naar Pangani. Zij had tot opdracht den Engelschen linkervleugel te omtrekken. Deze vleugel werd gegrepen, de vijand wankelde en trok terug. De mitrailleurs hadden wederom duivels werk verricht. Gebruik makende van hunne bekendheid met de plaatselijke terreingesteldheid voerden de Duitschers meerdere tegen offensieven uit en gingen ten slotte over de geheele linie tot den aanval over. Slechts het hospitaal bleef nog in Engelsche handen, 's Avond om halfacht was het gevecht eerst afgeloopen. Den volgenden morgen werd het gevecht voortgezet. De veldbatterij Hering had het geluk eenige voltreffers te verkrijgen, die één der in de haven liggende transportschepen in brand schoot, terwijl de „Fox" eveneens ernstig beschadigd werd aan het dek. Hierdoor stoomden de schepen de haven uit en kwamen voor Ras Kasone voor anker. 594

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 40