Den 5den duurden de gevechten tot den namiddag nog voort. Deze gevechten betroffen in hoofdzaak de dekkingsgevechten der Engel- schen om de weder inscheping hunner troepen te beveiligen. Dit geschiedde met behulp van het scheepsgeschut, dat ook reeds den vongen dag doorloopend de Engelschen had ondersteund, maar vooral door de Europeanen van het Lancashire Regiment. Op schitterende wijze heeft dit korps onder zware verliezen het embarkeeren gedekt, waarbij de mitrailleurs goede diensten bewezen. De paniek onder de Indische batalijons was geweldig en het moreel zoo zwaar getroffen, dat Generaal Aitxen besloot om weg te stoomen. Den 6den November werd den vijand toegestaan om 60 zwaar gewonden op eerewoord mede te nemen en vertrokken de schepen weer. Deze nederlaag der Engelschen maakten diepen indruk, niet al leen op den Europeaan, maar vooral op den inboorling. Als een loopend vuurtje verspreidde het bericht zich over Centraal- Afrika. Het Duitsche moreel daarentegen steeg geweldig. Het trof eigenaardig, dat de Britten niet alleen in een hel van geweer- en mitrailleurvuur streden, vuur van mitrailleurs opgesteld in boomen, in struiken, in greppels, -maar ook, dat de Dujtschers bondgenooten kregen in een bijenzwerm. De hoofdstrijd had plaats op de onderneming Moehn, waar bijenkorven van plantage-arbeiders zich bevonden. De negers in D.O.A. houden er veel bijen op na voor het winnen van honigwas. Welnu, deze bijen zijn door het rumoer en de treffers van geweren en mitrailleurs onrustig gewor den en zijn uitgezwermd om hun woede te koelen, in dit geval op de Engelsche troepen. Den buit heb ik boven reeds vermeld. De Engelsche verliezen waren naar schatting: gedood 150 Engelschen en 500 Indiërs; gewond (op eerewoord vrij gelaten), 49 in Duitsche handen en 400 bij de Engelschen (geschat), 59 gevangenen. Totaal 1232 man Duitsche verliezen; gedood; 16 Europeanen, 35 Askari's, 13com pagniesdragers; gewond; 24 Europeanen, 52 Askari's, 4 compag niesdragers. Totaal 127 militairen en 17 dragers. Aandacht verdient nog, dat op het slagveld van Tanga werden buit gemaakt meerdere exemplaren van een werkje: „Field notes on German East Africa". Deze gegevens weren van de hand van den voormalingen Engelschen consul Norman Kino, die vele jaren als consul te Dar-es-Salam omgang had met Duitsche civiele ambtenaren en officieren, met hen in de club zat en aldaar van deze gouver- 595

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 41