nementspersonen vele bijzonderheden vernam omtrent het bestuur en den militairen dienst, waarbij tijdens die vertellingen niet zelden ook de zwakke punten werden besproken. De heer King schijnt alles te hebben onthouden, althans zijn werkje, dat ieder Engelsch officier had gekregen als vademecum voor de oorlogvoering in Oost-Afrika, bevatte mededeelingen van gedetailleerden aard aangaan de sterkte en aanvulling der troepen, verschillende verhoudingen in de kolonie enz. Mij dunkt, dat dit feit wel eens tot nadenken mag stemmen, daar ook wij in Indië over het algemeen vele mededeelzame ele menten kennen, die niet weten, wat zij zeggen, en zwijgen moeten. Het schitterende wapenfeit van Tanga werd door den Duitsehen Keizer herdacht in een telegram, luidende: Groszes Hauptquartier, 18 Januari 1915. Ihre Meldung von dem schonen Sieg bei Tanga in Deutsch Ost Afrika hat mich hoch erfreut. Ich spreche Ihnen zu dieser Ruhmes- tat unserer Schutztruppe meinen herzlichsten Glückwunsch aus. Uebermitteln sie meine Anerkennung an die braven Manner, die fern von der Heimat vierfache Uebermacht entscheidend geschlagen ha- ben zur Ehre des deutschen Namens. Das Vaterland is stolz auf diese Söhne. Wilhelm, i. r Bet geuecht uan Longido (3 Douember 1914) Om meerdere zekerheid van een overwinning te hebben gaf Let- tow telefonisch den last aan Majoor Kraut, die den bergrug Longi- do bewesten den Kilimandscharo bezet had, om twee compagnieën naar Tanga te zenden. Lettow wist echter niet, dat de lijn gestoord was, zoodat Majoor Kraut den last niet ontving. Dit feit had voor Tanga ernstige gevolgen kunnen hebben, welke gelukkig zijn voor komen, maar voor Longido was het een onberekenbaar geluk. Longido was gelegen tegenover Kajiado, een station van de zij lijn der Ugandabaan—Magadi-Meer (later is van Kajiado een spoor lijn aangelegd tot aan den Erok-berg). De afstand KajiadoLongido bedroeg ongeveer 100 K. M. De weg over Longido beteekende een omtrekking van de Kilimandscharo—Taveta-stelling en voerde langs de westelijke hellingen van den Kilimandscharo naar Moschi, alwaar men toegang kon krijgen tot den rug van de Duitsche ste!= lingen. 596

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 42