Toch heeft majoor Kraut hier de Duitsche zaak een gewichtigen dienst bewezen, door de Engelschen bij dezen invalspoort af te wijzen. De Duitsche verliezen bedroegen: gedood 5 Europeanen en 11 Askari's; gewond 5 Europeanen en 19 Askari's. De Engelsche verliezen bedroegen: 35 Europeanen en Indiërs. Buit: 20 paarden, veel munitie, geweren, uitrustingsstukken enz. Longido werd echter den 17den November door de Duitschers ontruimd en door de Engelschen bezet. Na deze nederlagen verliep de tijd met voorpostengevechten en schermutselingen. Een verhoogde werkzaamheid toonden de Engel schen aan de kust op den weg van Mombassa naar Vanga enjas- sini. De Vanga Field Eorce rukte naar het zuiden op en verjoeg de Duitschers van Britsch gebied, overschreed de Umba rivier en bezette het Duitsche Jassini 20 mijlen van de grens. De gevechts kalender volgende, zien wij aan de opvolging van feiten, wat de Engelschen hier op de kust beoogden. Men oordeele 18 December beschieting van Tanga, 18—21 December beschieting van Moa (bezuiden Jassini), 22 December beschieting der Mansa-bocht (be noorden Tanga, de baai, waar de „Rubens" binnen liep), 23 De cember voorpostengevecht bij Jassini, 25 December gevecht bij jassini, 9 Januari 1915 gevecht bij Jassini, 12 Januari gevecht bij Jassini en ten slotte het groote gevecht bij Jassini van 18—25 januari 1915. Alles wees er op, dat de Vanga Field Force plannen had om langs het het strand naar Tanga te marcheeren. De gevechten, die in December werden geleverd, leidden eerst den 2den Januari tot de Engelsche bezitting van Jassini. De nederlaag der Engelschen bij Dassini. (18—19 Januari 1915). Hierbij schets II. Jassini werd bezet door drie compagnieën Indische infanterie on der bevel van kolonel Ragbir Singh. Jassini is een plaatsje met een sisalonderneming Totohowu; het stadje was noch verstrekt, noch bezet. Deze post werd door de Engelschen beschouwd als een vooruitgeschoven post; de werke lijke Engelsche positie was de noordrand van de Umba-vallei met Vanga als steunpunt. Den 12den Januari 1915 ging de afdeeling von Boemcken tot een open verkenning over en viel met hevigheid Jassini aan. Deze aanval deed blijken, dat aanzienlijke krachten des vijands aan de 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 44