grens stonden, terwijl de stelling der Engelschen met nauwkeurigheid werd vastgesteld. Von Boemcken kon echter Jassini niet nemen en retireerde dien dag. VON Lettow-Vorbeck kwam den I3den te Tanga aan en verrichtte de noodige verkenningen tot aan Moa en trok te Tanga alle compagnieën samen, welke aan den Kilimandscharo konden gemist worden. Zijn beschikbare macht bestond uit: 1ste, 4de, 6de, 9de, 11de, 13de, 15de en 17de veldcompagnie, 7de Schützenkom- pagnie, afdeeling Arabieren, batterij Hering, Sectie artillerie Fromme. Totaal: 265 Europeanen, 1350 Askari's, 505 dragers, 23 mitrailleurs 2 kan. C. 73, een revolverkanon van 3,7 c.M. en een snelvuurkanon van 4,7 cM. De Engelschen, vermoedende, dat zij zouden worden aangevallen, hadden zich in het sisalveld danig versterkt. Het fabrieksgebouw der onderneming werd tot een steunpunt herschapen en geblindeerd met balen sisal, die voor uitvoer gereed lagen, doch door het uit breken van den oorlog niet konden worden verzonden Het sisalveld zelf met de stekelige agavenaanplant vormde een niet te onder schatten hindernis vóór de Engelsche stellingen. Von Lettow-Vorbeck stelde den aanval op Jassini vast op 18 Januari. Onder dekking van den nacht rukte hij naar Jassini op en men stootte bij het aanbreken van den dag op de Engelsche pos ten. Toen reeds hoorde men geweer- en mitrailleurvuur. Destellin gen der Engelschen bleken uitmuntend gedekt te zijn en goed gekozen. Het fort (de fabriek) en omgeving werd als steunpunt verdedigd door vier Indische compagnieën. (De geheele Vanga stelling was bezet door één volledige brigade van het Engelsche-Indische expeditiekorps). Dit steunpunt lag domineerend ongeveer 200 M. ten Z. van het dorp Jassini tusschen palmen en sisalvelden. De aanval der Duitschers was zóó plotseling en zóó hevig, dat om 7 u v.m. reeds het assistentenhuis werd veroverd, waardoor spoedig daarop ook de fabriek genomen werd De toestand van Jas sini werd precair. Uit de Umba-vallei werden versterkingen aangezet, doch deze konden Jassini niet eens bereiken. Zij vielen in ernstige gevechten met de Duitschers en werden onder zware verliezen op Vanga en Semanja teruggedrongen Om zijn positie te redden deed de vijand om 4.30 u.n.m. dapper een tegenaanval op de assistentenwoning, welke echter afgeslagen werd. Bij het invallen van de duisternis behielden de partijen hare stellingen; alleen maakte Lettow van den nacht gebruik om zijn geschut dicht bij het hoofdgedeelte van 's vijands stellingoverblijfsel te brengen. 599

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 45