Toen het daglicht begon aan te breken, openden de kanonnen en de mitrailleurs gezamenlijk het vuur op de versterkingen, doch om 6 uur s morgen legde de bezetting hare wapens nader, waardoor 290 man, de rest der 4 kompagnieën, krijgsgevangen werden gemaakt. De beide bevelvoerende Engelsche officieren werden door Let- tow gecomplimenteerd met hunne dappere verdediging en behielden de sabels. Lettow drong met zijn macht echter verder en bezet te al vechtende het Umba-dal en Vanga op Britsch gebeid. Nelson's History schrijft: "The German success seems to have been due to their numerous machine-guns and their skill in using them". Ofschoon deze elementen een belangrijken factor vormden voor de Duilsche overwinning, meen ik uit de literatuur te hebben mogen opmaken, dat aan verkenningen vooral na 12 Januari niet veel aandacht is geschonken, voorts, dat de post Jassini veel te ver voor uit geschoven was van den noordelijken oever van het Umba-dal, dat de toegezonden hulp te zwak was <7), dat de Engelsche com mandant zijn Vanga positie met meer defensieve bedoelingen heeft ingenomen. Men denke toch, dat Jassini 20 mijlen van de grens af lag, met een breede rivier als hindernis achter zich. De bezetting van Jassini heeft zich dan ook eervol van zijn taak gekweten en capituleerde eerst, toen de munitie verschoten was. Uit de later ze ker verschijnend officieele gegevens van dezen veldslag zullen ter zake beter conclusies te trekken zijn. Intusschen, de strijd wordt gewonnen door diengene, die de minste fouten maakt! De buit heb ik boven reeds vermeld. De Duitsche verliezen bedroegen; gedood: 23 Europeanen, 56 Askari's, 9 dragers en 1 officiersbediende; gewond 37 Europeanen, 131 Askari's, 28 dragers, 3 bedienden. Totaal 79 militairen gedood, 158 militairen gewond (waaronder overste Von Lettow-Vorbeck.) Engelsche verliezen: gedood 2 Europeanen (waaronder de bevel voerende officier), 145 Indiërs, 70 Nubiërs; gewond 200 man; gevangen genomen: 9 Engelschen, 286 Indiërs, 4 negers. Totaal 731 man en 96 dragers. Met deze Engelsche nederlaag was D.O.A vrij van vijanden. In April ariiveerde in Br.O.A. generaal-Majoor J.M. Tighe als nieuwe opperbevelhebber der Engelsche strijdkrachten in Britsch Oost-Afrika. Om hel Uicloria meer en in Uganda. Reeds vroeg na het uitbreken van den oorlog bezetten de Engel schen uit Buddu (Uganda) het terrein tot aan de Kagera rivier. Het doel van dit optreden was om eventueel de Belgen te kunnen 600

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 46