van Idschwi tegenover het schiereiland ischangi, waartusschen een doorvaart van slechts 2 K.M.breedte werd aangetroffen. Het eiland Idschwi is zeer vruchtbaar en heeft een bevolking van 30.000 zielen het Kiwu-Meer zelf heeft in zijne lengterichting een afstand als van Berlijn tot Stettin, in de breedte half zoo lang. De bezetting van Idschwi bestond uit Souslieutenant Mamet en 50 geweren. Wintgens koos voor zijn onderneming een donkeren nacht en wel dien van 23 op 24 September 1914 om de post bij het aanbreken van den dag te overvallen. In inheemsche kano's werd zijn troepje van 80 politiesoldaten, welke juist waren afgeëxerceerd, van Is changi naar het eiland overgebracht, waar men om 4 uur 's morgens landde. De post werd overrompeld en na een kort gevecht capitu leerde de bezetting. Buitgemaakt werden ongeveer 100 geweren en duizenden patronen. Was het materiëele effect nu niet zoo groot, de moreele indruk was daarentegen geweldig, vooral in Ruanda. Den 4den October d.a.v. kreeg Wintgens opnieuw gelegenheid zijn voortvareheid te te toonen. Wintgens begreep, dat de Belgen de verovering van het eiland Idschwi zouden beantwoorden met een aanval op Ruanda. Het eiland heroveren konden zij niet ten gevolge van het Duitsche meesterschap op het Kiwu-Meer. Om hierop voorbereid te zijn, vestigde hij zich met zijn hoofdmacht op het eilandje Mugarura. Van hier uit kon hij het geheele meer beheerschen en verband houden met grenswach ten, bestaande uit één Europeaan en 10 Askari's, bij Schanguguen Kissenji. Natuurlijk hield hij de „Bodelschwingh" en meerdere, ook buitgemaakte, vaartuigen bij de hand. Met de grenswachten had hij afgesproken om onraad door vuur- en rooksignalen te melden. Zoodra van de bergen deze signalen zouden worden gegeven, kon hij met zijn 60-70 politiesoldaten in een paar uur, gesleept door de motorboot, de bedreigde punten bereiken. De tijd werd doorgebracht met exercities en velddienstoefeningen om hierin eenige afwisseling te brengen, liet hij zijn troepje over voeren naar Kissenji. Deze overvaart van Muragura geschiedde bij nacht om het geheim te houden voor de Belgen. Bij Kissenji wilde Wintgens den 4den October 1914 een velddienst oefening houden; de Belgische grenspost Ngoma lag maar 20 mi nuten noordwaarts van Kissenji achter een klein vóórgebergte aan het meer. Nauwelijks was hij bij daglicht geland, of de voorposten meldden den opmarsch der Belgen. De Duitsche bronnen (1) en (5) geven 606

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 52