beschikking over circa 1200 man met 50 Europeanen. Behalve deze macht verleende Musinga van Ruanda hem hulp met een afdeeling Ruga-Ruga of hulptroepen, gevormd uit voorname jongelingen, die van jongs af aan sport en oorlogsoefeningen worden gewend, zooals dat aldaar gebruikelijk is. Militaire waarde bezitten deze Ruga-Ruga bijna niet, het zijn ongeregelde troepen. De Belgen trokken aan het noorden en zuiden van het Kiwu-Meer meerdere troepen samen, zoodat de positie van Wintgens bij Lu- bafu gevaar begon te loopen voor omtrekking uit het zuiden. Ten einde dit te beletten werd een groote onderneming voorbereid tegen de Belgische post Luvingi, op den linkeroever der Russisi. In den nacht van 26 op 27 September 1915 marcheerde de Duitsche colonne, voorzien van geschut, over de Russisi, en zette den marsch voort in 2 colonnes, sterkte: 94 Europeanen, 616 As kari's, 9 mitrailleurs, één kanon C. 73 en één kanon van 3.7 c.M. Om 4 uur 's morgens werden de Duitschers ontdekt door één der veldwachten onder bevel van Luitenant Lallement Deze meldde het naar achter, waarop Majoor Muller onmiddellijk versterkingen zond. De Duitschers, die zich hadden weten op te bergen in hoog gras, gingen om 5 uur 's morgens tot den aanval over. Reeds aan stonds traden zij omvattend op aan beide vleugels, doch konden die vleugels niet terug dringen. Het gevecht duurde voort tot 4 uur in den namiddag. Nadat de Belgen opnieuw versterkingen hadden gekregen, trokken de Duitschers op de Russisi terug. Duitsche verliezen: 4 Europeanen, 20 Askari's gedood; 9 Euro peanen, 36 Askari's en één drager gewond, Belgische verliezen 4 Europeanen en 54 Askari's gedood. (Duitsche opgave). De strijd om het meesterschap op het Tcoganjika-Hleer (Oppervlak 35.130 KM.2; afstand van denoord- tot de zuidpunt ruim 800 KM.; Augustus 1914-medio 1915). De Duitschers begrepen onmiddellijk het belang van het mees terschap op het Tanganjika-Meer, waardoor zij 800 K. M. van hun frontlijn konden laten uitvallen voor de bewaking ervan door strijd krachten te land. De Belgen hadden slechts één schip op het meer, de „Alexandre Delcommune", dat den 22sten Augustus 1914 in de haven van Lukuga tot zinken werd gebracht. 608

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 54