Bet geDeehi bij Farm 3ericho (Fort Saisi^. Als versterking arriveerden de 18de en de 23ste veldcomp, waar door Generaal Wahle de beschikking kreeg over de 18de, 23ste, 24ste en de 29ste veldcomp. en de 10de Sch. K., terwijl van Dar- es-Salam twee kanonnen C. 73 aankwamen; voorts 6 mitrailleurs. Den 25sten Juli, 's morgens om 10 uur, werd de marsch begon nen en om 2 uur Ponje bereikt, waar een klein magazijn werd ingericht en alwaar de trein achter bleef. Met twee dagen vivres bij den man werd om 9 uur 's avonds de marsch voortgezet en om 11 uur d.a.v. de grensrivier Saisi tusschen D.O.A. en Rhodesië over schreden. Het fort werd volledig ingesloten en gedurende een tiental dagen belegerd. De bezetting, sterk 11 Engelschen en 160 Inlanders, voorts 7 Belgen en 283 Congoleezen (Ct. luitenant Clynnans), benevens een kanon en 2 mitrailleurs, stond onder bevel van den Engelschen majoor O'Sullivan. De versterking was omgeven door een geraseerd stuk voorzien van termietenheuvels, welke ingericht waren tot steunpunten, daar- tusschen loopgraven, welke met de eigenlijke versterking door mid del van overdekte loopgraven in verbinding stonden. Ook de Duitsche loopgraven lagen tusschen de termietenheuvels en waren zoo vooruitgeschoven, dat zij bij de hindernissen der Engelschen kwamen en op sommige plaatsen slechts 8 M. daarvan verwijderd waren („The African World" van 27 November 1915. Zie Kolo niale Rundschau, 1916, Heft 2/3). Als bijzonderheid staat nog ver meld, dat de Duitschers zich camoufleerden met bosjes gras op hunne hoofddeksels. De dappere bezetting had weldra gebrek aan water, dat 's nachts met flesschen onder's vijands vuur moest worden gehaald uit de Saisi rivier. Daarbij maakten de Duitschers nog een transport buit onder Belgisch geleide van één compagnie, waarbij in hun handen vielen een kist conserven, drie groote blikken kisten fijn Europeesch tarwemeel, veel rooden wijn, 12 geweren en duizenden patronen. Na vier dagen werd Saisi tot overgave gesommeerd, welke eisch werd afgewezen door majoor O'Sullivan (30 Augustus 1915). Zoo wel de bezetting als de Duitschers begonnen echter gebrek te lijden aan levensmiddelen. Nacht en dag duurden de gevechten voort, vooral werd des nachts de bezetting veelvuldig gealarmeerd. Den 27sten Juli echter was uit Abercorn afgemarcheerd de Bel gische majoor De Koninck tot ontzet van Saisi met 3 Engelschen en 50 Inlanders en 14 Belgen met 284 Congoleesche soldaten. 613

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 59