„overigens goede overweging er nu toe leiden her. in het garnizoen „steeds bij moeders pappot te laten Jongelieden, waar wat in „zit, zullen er op gesteld zijn, deel te nemen aan acties buiten „Java, aan exploratietochten op Nieuw Guinea bijv., waardoor hun „practische bruikbaarheid ten zeerste gebaat wordt. Bovendien „zullen zij ook bij de opleiding der tot het staande leger behoorende „militairen goede diensten bewijzen, want, zooals wij eenige dagen „geleden van den Regeeringsgemachtigde gehoord hebben, zal de „uitzending van ongegradueerden uit Europa zooveel en zoo spoedig „mogelijk worden gestaakt. Wanneer de a.s. Indische officieren „opzien tegen aan acties op de buitenbezittingen verbonden nadeelen, „zoodanig, dat met grond daarvan een nadeelige invloed op den „lust om als officier bij de dienstplichttroepen te dienen, kan „worden verwacht, zooals de Regeering schijnt te doen, dan, „Mijnheer de Voorzitter, is weerbaarmaking van het Indische volk „een onbegonnen werk. Met jongelieden, die een kalm leven in „een vredesgarnizoen of op een bureautje verkiezen boven een „werkkring vol actie, is in den oorlog niets te beginnen," De memorie van antwoord behandelt uitvoerig het denkbeeld om den dienstplicht op te leggen uitsluitend aan ontwikkelden, blijkens het afdelingsverslag voorgestaan door de „meeste" leden van den Volksraad. Als een nieuwe reden om alle mannelijke ingezetenen dienstplichtig te maken worden thans genoemd de onbillijkheid om alleen de ontwikkelden den last van den dienstplicht'te doen dragen, de groote verliezen in oorlogstijd onder de ontwikkelden, zeer ten nadeele van Java's vooruitgang, en vermindering van den toeloop tot de scholen, wanneer dienstplicht met ontwikkeling zou samen gaan, dit laatste in tegenstelling met de meening uitgedrukt in het afdeelingsverslag. Betreffende onderwijs en schoolbezoek gaf de memorie van ant woord eenige interessante cijfers, waaruit o. a. blijkt, hoe uiteen loopend in de verschillende gewesten het aantal schoolgaande jongens in verhouding tot de geheele bevolking is. Zoo bedroeg op ultimo December 1917 het aantal schoolgaande jongens per 10.000 zielen in Kedoe 189, daarentegen in de res. Batavia en Madoera slechts 39, resp. 35. De Regeering maakt hieruit de niet tegen te spreken gevolgtrekking, dat de dienstplicht in de verschillende gewesten zeer ongelijkmatig op de bevolking drukken zou, indien alleen ontwik- kenden ervoor in aanmerking zouden komen. Eenige voordeelen, welke de „meeste" leden van dienstplicht voor ontwikkelden alleen verwachtten, werden door de Reg. ont- 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 66