gewelddadige botsing in Oost-Azië binnen afzienbaren tijd niet onwaarschijnlijk achten, mogen wij in Indië dan aannemen, dat voorloopig alles pais en vree zal blijven De Heer Cramer had nog een reden van principiëelen aard om tegen het ontwerp te zijn. Erkennende, dat de sociaal-democratie steeds de wenschelijkheid van handhaving der nationaliteiten heeft aangenomen en dat als gevolg hiervan de sociaal-democraten in lan den, die aangevallen werden, of die hun onzijdigheid wilden handhaven, voor de oorlogscredieten gestemd hebben, wees hij erop, dat velen zijner partijgenooten onder den indruk van den wereldoorlog zich hebben afgevraagd, of de verdediging van de nationale onafhankelijk heid van het proletariaat wel zulke enorme offers aan bloed en geld waard is en dat zij het derhalve wenschelijk en noodzakelijk achten voortaan een absoluut anti-militairistische tactiek te volgen. Indien het dus een volkomen onafhankelijk land gold, zou spreker op grond van het voorgaande al tegen de militieplannen zijn, zooveel te meer nu, daar Indië niet onafhankelijk is, doch oveiheerscht wordt, en nog zoo ontzaggelijk veel noodig heeft om vooruit te komen. Hun, die de leuze „geen man en geen cent" niet huldigden, raad de de Heer Cramer aan in plaats van het door de Reg. gewenschte militieleger een instrument in handen van het gezag—aan te dringen op een volksleger, dat hij met een paar citaten uit een brochure van Henriette Roland Holst als volgt teekende: „Bij het volksleger bestaat de discipline niet meer, die duizenden „schoolt in het tegen hun wil, hun verstand en hun geweten ge- „hoorzamen; bij het volksleger niet de zware straffen, die iedere „daad van verzet maken tot het wagen, zoo niet van zijn leven, „dan toch van zijn levenslot (1); bij het volksleger niet de kunstma- „tige scheiding tusschen militairen en volk doorgevoerd, om, wan- „neer de kapitalistische belangen het noodig maken, de militairen „tegenover het volk te kunnen stellen „Volksleger en ontwapening zijn dus beide goed, beide sociaal- „democratische formules, waarmee in de propapanda de tegenstelling „van kapitalisme en socialisme kan worden gedemonstreerd. De „eerste heeft voor, duidelijk te maken den onwil der heerschende „klasse tot een maatregel, die het doel, waartoe het leger in naam „dient, n.l. de verdediging van het vaderland, ten goede zou komen, (1) Bij de Roode legers in Sovjet-Rusland en vroeger in Hongarije ging het heel verschillend toe. Het recept van Henriette Roland Holst was daar zeker nog niet bekend. 624

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 70