Over het algemeen loopen in bergterrein de wegen door de dalen, steeds met hellingen, die soms zeer steil zijn; het wegennet is veel minder uitgebreid dan in de vlakte en de bevolking aanmerkelijk schaarscher. Het gevolg van een en ander is: 1. dat de colonnes veel langzamer moeten marcheeren dan in de vlakte, terwijl gescheiden marcheeren gewoonlijk uitgeslo ten is. 2. de marschdiscipline is moeilijker te onderhouden en in de colonnes is de harmonikawerking zeer sterk, hetgeen het toch reeds vermoeiende marcheeren nog bemoeilijkt. 3. de artillerie, vooral de veldartillerie, wordt zeer bemoeilijkt in haren marsch en zal menigmaal den steun der infanterie behoeven bij de groote hellingen. 4. de trein zal moeilijk of niet kunnen volgen en herhaaldelijk in hetzelfde geval verkeeren als de artillerie. 5. de munitieaanvoer is veel bezwaarlijker. 6. men is voor de verpleging meer dan in de vlakte afhankelijk van den trein. 7. de gelegenheid om den troep onder dak te brengen is gerin ger, terwijl ten gevolge der lagere temperatuur de behoefte daaraan grooter is. 8. de aanval op de tegenpartij zal veelal frontaal moeten ge schieden, terwijl meermalen de ruimte tot ontwikkeling zal ontbreken. 9. artilleriestellingen zijn dikwijls moeielijk te vinden, terwijl toch de keuze van die stellingen van grooter invloed op het gevecht kan zijn, dan dit in de vlakte gewoonlijk het geval is. 10. het manoeuvreeren is in het gebergte veel moeilijker dan in de vlakte en is toch noodzakelijk, omdat de frontaanval te veel bloed zou eischen. 11. het vuur der handvuurwapenen is meer borend dan bestreken, en zal dus aanmerkelijk geringer uitwerking hebben, waardoor een doelmatige keuze van infanteriestellingen meer op den voorgrond treedt en enfileerend vuur meer dan noodig wordt. 12. stellingen zullen meermalen geen aaneengesloten geheel kun nen vormen, waardoor splitsing van troepen noodzakelijk wordt en dus eenhoofdige leiding moeielijker. Zelfs splitsing van batterijen tot in onderdeelen van 2 stuk ken zal soms noodig zijn, zelfs zal het soms onmogelijk zijn eenigszins bruikbare batterijstellingen te vinden. 643

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 89