13. degene, die het eerst een gunstige stelling bezet, heeft daar mede soms een onschatbaar voordeel bereikt, waar weder tegenover staat, dat de aanval voor zoover de vuuruitwerking betreft, dikwijls van beneden naar boven meer succes belooft dan omgekeerd, terwijl ook terreinhindernissen als galangans van bergsawahs in dat geval meer dekking verleenen. 14. het offensief belooft meer succes dan in de vlakte. 15. de gevechten zullen door dit alles een minder snel verloop hebben dan in de vlakte. Het nut, dat in bergterrein van maréchaussée is te trekken, moge in het volgende even worden opgesomd. In dit terrein zullen cavalerie en str.wielr. geen gebruik meer kunnen maken van hunne snellere vervoermiddelen, paard en rijwiel, al thans zullen deze minder tot hun recht komen, (men denke b.v. aan den weg Poedjon-Paré of dien over Poenten naar Patjet O. Java) en zal dus een deel van het werk dier wapens op de schou ders der marchaussée worden gelegd. (Voor een denkbeeld van de marschprestaties der maréchaussée's zij verwezen naar de ca- valeriemanoeuvres van 1917) Zij zullen dan, behalve voor de verkenning, ook voor de beveili ging worden gebezigd, alsmede om vooruit liggende défilé's of be langrijke punten te bezetten. Het meeste nut zal van hen getrokken worden, als zij zelfstandig voor uit worden gezonden met opdracht tot hoogstens 8 K.M. vóór de Infan- teriespits te marcheeren en het zijterein te doorzoeken tot op zooda- nigen afstand, dat van uit dat terrein de colonne geen gevaar kan dreigen. Aangezien in bergterrein de wegen veelal door het dal zijn aan gelegd, zullen de maréchaussée's op de ruggen of over de heuvels aan weerszijden van het dal moeten patrouilleeren. Het behoeft alweder geen betoog, dat dit zwaar werk is, en daartoe dus alleen zeer goed geoefende troepen in staat zijn, terwijl van offi cieren en kader een groot orienteeringsvermogen moet worden geëischt. Een afstand van 8 K.M. tot de spits wordt noodig geacht om te voorkomen, dat de marschcolonne van af een gunstig punt verras send onder artillerievuur wordt genomen. In bergterrein zal de strijd in zooverre eenigszins op een gueril- lakrijg gelijken, dat men daar veel meer aan verrassingen zal bloot staan dan in de vlakte, terwijl het betrekkelijk kleine afdeelingen mo gelijk zal zijn door verrassend optreden op een gunstig punt de marsch colonne, en wel in de eerste plaats de artillerie, ernstig afbreuk te doen. 644

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 90