Korte mededeelingen. Het Seinen met Spiegel. (met 1 schets) Bij de cavalerie is een spiegel in gebruik voor het seinen op groote afstanden, loch wordt van dit hulpmiddel om berichten over te brengen weinig gebruik gemaakt en wel hoofdzakelijk om de volgende reden. De seinverbinding tusschen twee afdeelingen kan verkregen worden: 1. wanneer de standplaatsen van beide posten bekend zijn. Dit geval levert geen moeilijkheden op en in de practijk ziet men dan ook binnen korten tijd de seingemeenschap tot stand komen. 2. De standplaats van één post is bekendeene bewegende afdee- ling is in een bepaalde richting voorwaarts gegaan. Ook in dit geval wordt de verbinding vrij spoedig verkregen. Heeft de bewegende afdteling een bericht te seinen, dan zoekt haar seinpatrouille een punt, vanwaar de standplaats van de vaste post (een hoogte) is te zien. Zij richt haar bundel, hetgeen daar waargenomen wordt, zoodat het eerste geval weer bestaat. 3e. De standplaatsen van beide posten zijn onbekend. Hierbij is seingemeenschap nagenoeg geheel uitgesloten. Daar nu bij de meeste opdrachten aan de cavalerie verstrekt geval 3 zich voordoet en zoowel het gros, waarbij de Comman dant, als de uitgezonden patrouilles in beweging zijn, ziet men bij oefeningen zelden met den spiegel seinen. Anders zou het zijn, indien ook de infanterie van een dergelijk instrument voorzien was; men zou zich dan onder meer de volgende gevallen kunnen voorstellen. 1. Verbinding van stilstaande infanterie (verdediger), waarbij vaste seinpost, met uitgeschoven cavalerie afdeelingen. 2. Verbinding van marcheerende infanterie met verkennende cava lerie. Deze krijgt in haar bevel medegedeeld, op welke uren en plaatsen, dicht aan den marschweg van de infanterie gelegen, zich een seinpost zal bevinden. Nu meen ik vernomen te hebben, dat één der redenen, waarom de bestaande seinspiegel niet bij de infanterie werd ingevoerd, was, dat door den 'grooteren afstand tusschen vizierkorrel en -klep bij het geweer het schaduwbeeld van de klep te onduidelijk op het vóór den loop te scherm verscheen, waardoor de richting van de teruggekaatste zonnestralen niet nauwkeurig vastgelegd kon worden. 647

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 95