er 7000 mitr. geweren en talrijke vliegtuigkanonnen in actie. De geweren waren meestal met een kijkervizier uitgerust. Niettegenstaande deze enorme getallen, waren in 1918 de geal lieerden toch wat getalsterkte betreft, verre in de meerderheid. Wat betreft de langzamerhand doorgevoerd splitsing in de taak der vliegers, zij het volgende mededeeld. In 1915 bestond er slechts één soort vliegers, nl. verkennings vliegers; in 1918 bestond er een streng doorgevoerde splitsing in verkennings-, artillerie-, infanterie-, gevechts-, jacht- en bom- menvliegers. De verkenningsvliegers zoeken het vijandelijke achterland af tot een diepte van dikwijls meer dan 100 K.M., trachten nieuwe oorlogs- werkplaatsen, magazijnen, den aanleg van nieuwe spoorwegen, vliegkampen en havenwerken te ontdekken, observeeren het verkeer op de spoorlijnen, de wegen, zeeën, rivieren en straten, zoeken naar vijandelijke artillerie in stelling en leggen door middel van fotografiën het vijandelijke loopgravennet vast Door het vergelijken van talrijke op verschillende tijdstippen genomen foto 's worden ongelooflijke resultaten bereikt De verkenners hadden natuurlijk veel te lijden van anti=!ucht- vaartkanonnen en vijandelijke jagers. Zelfs op hoogten van 6000 M. is het tot luchtgevechten gekomen. De artillerieverkenner is de eigenlijke waarnemer van het slag veld. Het vuur der baterijen wordt door middel van draadlooze telegrafie door de vliegers geleid, soms op afstanden van 20 K M. achter het vijandelijk front. Een andere voorname taak is het tijdig melden van slechte maskeering der eigen stelling De infanterievlieger onderhoudt de verbinding van de voorste infanterieafdeelingen met de leiding, wanneer de andere wijzen van verbinding onmogelijk zijn geworden. Als regel wordt laag ge vlogen. In dezen oorlog hebben de infanterievliegers meerdere malen munitie, voedsel, berichten, ja zelfs poststukken en kranten aan af gesneden afdeelingen gebracht. De vechtvlieger bestrijdt den vijand vanuit de lucht met hand granaten, bommen, mitrailleurs enz.; niet alleen den zich in de loopgraven bevindenden vijand, doch ook achter het front, batterijen, reserve 's marschcolonnes, bivaks enz Het gevechtsvliegereskader nam den vorm aan van een verplaatsbare mitrailleureserve in de hand van den bevelhebber, welke zich met een snelheid van 150 K.M. per uur door de lucht verplaatste. De jachtvlieger is de man van de luchtgevechten, die zorgt voor de suprematie in de lucht. De eerste succesvolle jager was Boelcke In den beginne werden de gevechten individueel gevoerd; later in 1918 ontwikkelde zich het gevecht tot escadrille- en eskaderge vechten. In het bekende luchtgevecht boven Le Cateau (Februari 1916) vocht het beroemde jachteskader „von Richthofen" gedurende 30 minuten, verloor daarbij een vliegtuig en bracht 13 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Op den 8sten Augustus 1918 aan de Somme, werden 83 vijandelijke vliegtuigen achter de eigen linie naar bene den gebracht. 650

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 98