na verwisseling overeenkomstig de voorschriften gegeven in de artike len 98—104 van de invoeringswet voor den schuldige minder on gunstig mochten zijn, worden alleen de bepalingen der nieuwe wet geving toegepast. Alleen de maxima der gestelde hoofdstraffen komen voor vergelijking in aanmerking. Past de rechter de oude wetgeving toe, dan gelden niettemin met betrekking tot de straffen en maatregelen, de bepalingen gesteld ten aanzien van de straffen en maatregelen, welke krachtens het Wetboek van Militair Strafrecht kunnen worden uitgesproken. De gevangenisstraf wordt, voor de toepassing van artikel 10 van dat Wetboek (waarover straks) geacht te zijn opgelegd wegens eenig in dat Wetboek omschreven misdrijf. Komen wij thans tot de bespreking van den tweeden titel, waarin de straffen opgenomen zijn. Tot goed inzicht van de veranderingen, die door het Wetboek vd. mogelijk zijn, wil ik hieronder stellen de nieuwe stratfen en die volgens de thans vigeerende bepalingen. NIEUWE WETGEVING a. hoofdstraffen le de doodstraf. 2e gevangenisstraf. 3e militaire detentie. OUDE WETGEVING a. hoofdstraffen le de dood straf met den strop en die met den kogel. 2e de militaire gevangenisstraf. 3e de cassatie. 4e de militaire detentie, b. b ij komende straffen, le de vervallenverklaring van den militairen stand of van de betrekking van militairen geëmployeerde. 2e degradatie. 3e de plaatsing bij een strafde- tachement. b. b ij komende straffen, le ontslag uit den militairen dienst met of zonder ontzet ting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. 2e verlaging. 3e plaatsing in een strafklasse. 4e ontzetting van bepaalde rech ten. Ik vergelijk met opzet de nog vigeerende Indische Wetgeving, zooals die in 1890 No. 58 vervat is, om juist na te gaan, of de Nederlandsche wetgeving overgenomen dient te worden. Het eerste, wat treft, is niet langer een onderscheid tusschen de doodstraf met den kogel en die met den strop; thans wordt uit drukkelijk verklaard in artikel 7, dat alleen die met den kogel opgelegd kan worden. 563

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 9