De uerpleging der „Scbutzlruppen" in Duitscfi-Oost-flfrika gedurende den oorlog.1) „Die Verpflegung einer Armee is „eine sehr wichtige und sehr compli- „cierte Sache. Soil die Lösungdieser „Aufgabe gelingen,so mussjeder dazu „mitwirken". „Auf einer guten Verpflegung be- „ruht die Halfte der Kriegführung". Waldstatten. Taktik. In den merkwaardigen, heldhaftigen strijd, welken de Schutztrup- pen in Duitsch Oost-Afrlka (D. O. A.) gedurende ruim vier volle jaren hebben moeten voeren tegen eene gecombineerde Entente troepenmacht, vraagt de verpleging van die troepen onze bijzondere aandacht. De veldtocht, in dit deel van Afrika gevoerd, is des te merk waardiger, omdat hier het onomstootelijk juist geachte beginsel, n. 1. dat de verpleging van ageerende troepen ondergeschikt moet blijven aan het doel, door de krijgsoperatiën beoogd, nu en dan heeft moeten wijken voor de nuchtere noodzakelijkheid. De verplegingsmoeilijkheden hebben zoowel aan Entente- als aan Duitsche zijde niet zelden een beslissenden invloed doen gelden op de plannen van den bevelhebber. Hoewel het bovenbedoelde axioma theoretisch juist en onaan vechtbaar moet worden genoemd, is het evenzeer aan iedere discus sie onttrokken, dat een opperbevelhebber met de meeste nauwgezet heid zijn zorgen moet wijden aan den dienst achter het front. Molkte zeide in de uitwerking van No. 58 zijner „Taktische Aufgaben": „Die Strategie ist die Anwendung des gesunden Men- schenverstandes auf die Kriegführung. In ihrer Ausführung liegt die Scbwierigkeit, denn wir sind abhangig von unendlich vielen Faktoren, wie Wind und Wetter, Nebel, falschen Meldungen u.s.w." juist die „vielen Faktore", welke ook den verplegingsdienst I) Op verzoek van den Schrijver geplaatst vóór het vervolg van de in de vorige aflevering begonnen beschrijving van den oorlog in Duitsch- Oost-Afrika. Hierbij de schets in de vorige aflevering. 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 11