Het ligt niet in den aard van een goed troepenaanvoerder in't al gemeen, en van den oud-stafofficier von Lettow-Vorbeck in 't bijzonder, om vrijwillig dit initiatief prijs te geven. Ergo, de „Schutz- truppen" zouden zich offensief gedragen. Dit belangrijke voornemen, beschouwd in verband met de kaart van D.O.A., maakt het voor iedereen duidelijk, dat de invalspoort in D.O.A. en de uitvalspoort naar een kwetsbaar vijandelijk gebied gelegen zijn in het noordoostelijke deel der kolonie, t.w. Oesamba- ra, Pare en Kilimandjaro en omstreken. In deze streken werd dan ook een hoofdgroep der „Schutztrup- pen" geconcentreerd en werd de lijn bezet van af Tanga (Jassini- Kasigo)-Kilimandjaro tot Longido. Behalve deze noordoostelijke groep had Lettow nog: 2. de Moeanga-Bukobagroep, 3. de Roeandagro'p, 4. de Tanganjikagroep, 5. de Bismarckburg-groep, 6. de Langenburg-groep, 7. de Kustgroep en 8. de groepen aan den Tanganjika-spoorweg. Aan de hand van deze opstelling moest nu een organisatie worden ontworpen, die de verschillende groepen zouden voorzien van de benoodigde levensbehoeften 1), voor zoover deze niet in de naaste omgeving konden worden verkregen. Als hoofdader voor de strategische verpleging werd geëxploiteerd de Tanganjika-spoorweg, welke lijn de kolonie in het midden door snijdt en die een lengte heeft van 1252 K.M. met een spoorbreedte van 1 M. Deze spoorbaan werd eerst in Februari 1914 geopend en verbindt Dar-es-Salam via Tabara met Kigoma. Ik ben er niet in geslaagd te weten te komen, over hoeveel rol lend materieel deze spoorweg beschikte, noch hoeveel locomotieven er aanwezig waren, zaken, waarvan het belang hier niet nader uiteen gezet behoeft te worden, maar welke voor D.O.A. nog zwaarder wegen 1) Ik beperk mij in dit opstel slechts tot die artikelen, die meer spe cifiek behooren tot de zorg der intendance. Het laat zich hooren, dat de opvoer der hoeveelheden krijgsmateriëel en der sanitaire benoodigdheden, mitsgaders de afvoer van het ongeschikt geworden personeel en mate rieel langs dezelfde lijnen van communicatie plaats had en ook de aan wezige etappeplaatsen benutte. 683

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 15